Niedawno pisaliśmy dla Was jakie gwiazdy pojawią się na PKO Grand Prix. Ale Cavaliada to nie tylko skoki, na odwiedzających czeka jeszcze rywalizacja z wielu innych dyscyplin. Co będzie się działo na Cavaliadzie? Czego jeszcze możecie się spodziewać podczas tegorocznej edycji?
Co będzie się działo na Cavaliadzie?
Lotto EVENTING TOUR – Halowy Puchar Polski WKKW
Znana jest już pełna lista uczestników Halowego Pucharu Polski we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego. Otwierają ją tegoroczny mistrz Polski tej konkurencji Jan Kamiński i zdobywca Pucharu Polski Mateusz Kiempa. Zgodnie z regulaminem w rywalizacji weźmie udział 10 zawodników. Próba crossu w każdym z miast Cavaliady odbywać się będzie w piątek. Nie tylko trudność przeszkód i trasa, ale i specjalne zasady powodują, że rywalizacja będzie bardzo widowiskowa. Konkurs ma charakter dwunawrotowy. Do drugiej części przystępować będzie już tylko pięcioro zawodników i w nim o zwycięstwie decydować będzie szybkość. Ponieważ cykl Cavaliada Tour ma w tym sezonie cztery etapy,
to o miejscach na podium HPP decydować będą dwa najlepsze wyniki z trzech pierwszych startów (Poznań, Lublin, Kraków) i rezultat finału, który odbędzie się 8 marca w Warszawie.
Halowy Puchar Polski w Powożeniu Zaprzęgami Czterokonnymi
Już po raz trzeci podczas Cavaliady o Puchar Polski rywalizować będą powożący zaprzęgami czterokonnymi. O tym jak fascynująca jest walka czwórek przekonali się kibice w dwóch ostatnich edycjach. Kiedy w roku 2016 Komitet Organizacyjny Cavaliady podjął decyzję, że pary zostaną zastąpione przez czwórki, nie było wiadomo czy uda się skompletować w Polsce 5 zespołów. I rzeczywiście w pierwszych zawodach było widać, że mimo iż jeszcze w latach osiemdziesiątych Polska należała do światowej czołówki w tej konkurencji, to teraz powożący musieli się uczyć tego od nowa. Z zawodów na zawody poziom wzrastał, a marcowy finał edycji 2017/18 w Warszawie stał na bardzo dobrym poziomie. Cały cykl wygrał Piotr Mazurek, ale brawami za perfekcję połączoną z szybkością i brawurą nagradzani byli wszyscy uczestnicy.
Wprowadzenie czwórek na Cavaliadzie bez wątpienia przyczyniło się do odrodzenia tej konkurencji w Polsce. W zeszłym roku czwórkowe zespoły ponownie zaczęły rywalizować w Mistrzostwach Polski. Pod koniec września w Książu poznaliśmy nie tylko medalistów Mistrzostw Polski 2018, ale i trzech uczestników Cavaliaday Tour 2018/19. Są to: złoty Bartłomiej Kwiatek z SLKS Książ, srebrny Adrian Kostrzewa z Idmar Krajkowo i brązowy Ireneusz Kozłowski z JKS Jagodne. Czwartego zawodnika wyłoniły zawody Diving Cup w Bogusławicach. Do rywalizacji w ramach HPPP zakwalifikował się Łukasz Hałupka z Ranczo Rubin. Piątym jest zawodnik, Piotr Mazurek, który decyzją Przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego CAVALIADA Tomasza Kobierskiego otrzymał dziką kartą przyznaną przez organizatora. Zawodnik nie miał możliwości wystartować w Mistrzostwach Polski, ponieważ uczestniczył w tym czasie w Mistrzostwach Świata w Tryon. Dzięki tej dzikiej karcie będzie mógł powalczyć o obronę tytułu zwycięzcy HPPP z poprzedniego sezonu!
Podobnie, jak w poprzednich sezonach podczas CAVALIADY powożący będą rywalizować w czwartek wieczorem i w sobotę po południu. Na cykl HPPP składać się będzie 7 konkursów kwalifikacyjnych (liczą się 4 najlepsze starty) i konkurs finałowy, po którym 9 marca na warszawskim Torwarze najlepsi odbiorą medale Pucharu Polski.
CAVALIADA Dressage Cup
W tym roku zasady ujeżdżeniowych zmagań na Cavaliadzie Poznań przeszły gruntowny lifting. Po pierwsze ograniczono rywalizację do dwóch dni w każdym z miast, tak by konie w finale nie były zmęczone i pokazywały się w jak najlepszej formie. Po drugie idąc za światowymi trendami do rankingu końcowego, nie będą się liczyły już wszystkie wyniki, a jedynie najlepsze pięć startów każdego zawodnika.
Miłośnicy ujeżdżenia zmagania dresażystów będą mogli obserwować na arenach Cavaliady w sobotę i niedzielę podczas konkursów rozgrywanych na poziomie Halowego Pucharu Polski – Intermediate I.
CAVALIADA Future po kwalifikacjach
Zawodami w KJK Szary Michałowice zakończyły się kwalifikacje do Cavaliady Future 2018/2019. Ostatnie konkursy wygrały: mini Nel Skotarczak z Podkowy Gruszczyn i midi Maria Kiełczewska z Ponylandii Wojciechowice, która dzięki temu zajęła pierwsze miejsce w tabeli. W kategorii mini na pierwszym miejscu kwalifikacje ukończyła Natalia Głowacz z Liljówki Stęszewko.
W rywalizacji o prawo startu w Poznaniu, Lublinie, Krakowie i Warszawie udział wzięło blisko 100 zawodników (49 w kategorii mini, a 46 w midi), nie tylko z Polski, ale i z Czech. Przypomnijmy, że w rozgrywkach weźmie udział po 8 zawodników w każdej kategorii, w tym złoci medaliści Halowego Pucharu Polski w Lesznie, Mistrzostw Polski i Pucharu Polski w Jakubowicach. Wszyscy (zarówno pewni startu, jak i rezerwowi) muszą dokonać teraz zgłoszeń. Dopiero po zamknięciu zgłoszeń zostaną opublikowane listy przyjętych na pierwsze zawody w Poznaniu. Kibice najmłodszych uczestników jeździeckiej rywalizacji będą mogli podziwiać w każdym z cavaliadowych miast w soboty i niedziele.
Międzynarodowe Zawody w Paraujeżdżeniu
Zasady rozgrywania zawodów są bardzo podobne do zasad dyscypliny ujeżdżenia, z tym, że wymagania konkursów są dostosowane do stopnia niepełnosprawności zawodników. Zawodnicy startują na pięciu poziomach, ustalonych przez lekarzy i tzw. Klasyfikatorów – ma to wyrównać szanse pomiędzy zawodnikami o różnym stopniu niepełnosprawności.
Po raz pierwszy w tym roku na Cavaliadzie w Poznaniu odbędą się Międzynarodowe Zawody w Paraujeżdżeniu, w ramach tej rywalizacji zostanie rozegrany także Halowy Puchar Polski w tej konkurencji. Zawodnicy będą rywalizowali przez trzy dni, od środy do piątku, w konkursach: drużynowym, indywidualnym i freestyle.
Zawody w woltyżerce sportowej
Woltyżerka to bardzo dynamiczna dyscyplina, która polega na wykonywaniu zróżnicowanych ćwiczeń na grzbiecie galopującego lub stępującego konia. Jest idealnym treningiem uzupełniającym dla każdego, kto chce rozpocząć przygodę z nauką jazdy konnej, jak również dla zaawansowanych jeźdźców, jako ćwiczenia pozwalające poprawić dosiad, równowagę oraz harmonię z ruchem konia.
Podczas Cavaliady w Poznaniu będzie można podziwiać zawodników, rywalizujących w konkursach zespołowych, parach oraz indywidualnych. W zawodach wezmą udział woltyżerowie z całej Polski, chcący zaprezentować swoje umiejętności.
Targi Sprzętu Jeździeckiego i Akcesoriów Jeździeckich
Cavaliadzie towarzyszą Targi Sprzętu Jeździeckiego i Akcesoriów Jeździeckich. Oferta wystawców obejmuje wszystko, co związane jest z jeździectwem, a także zabawki i pamiątki.
Tekst: Informacja prasowa