Zdarza się, że młode konie, a czasem też te doświadczone mają problem z zagalopowaniem na jedną ze stron. O ile w jedną wszystko przebiega gładko i bezproblemowo, zmiana stron i zagalopowanie na drugą stronę jest sporym problemem. Jakie mogą być tego przyczyny i jak rozwiązać problem?
Opisany problem może mieć różne przyczyny, omówimy więc najważniejsze z nich i możliwe rozwiązania.
Dlaczego zagalopowanie na dobrą nogę jest ważne?
O ile nie wykonujemy ćwiczeń w kontrgalopie, ważne jest, aby koń galopował na właściwą nogę. Jeśli dzieje się inaczej, i koń galopuje ze złej nogi, często schodzi ze śladu, wpada łopatką lub zadem do środka, idzie w odwrotnym ustawieniu i odwrotnym kierunku. Czasem taki koń w zakrętach wygląda, jakby poruszał się bokiem, ze względu na trudność w osiągnięciu prawidłowego wygięcia. Trudniej koniowi utrzymać równowagę, a przy trudnym podłożu łatwiej o potknięcie czy poślizgnięcie się.
Konie z natury łatwiej pracują w jedną stronę. Można to zaobserwować chociażby wtedy, gdy biegają swobodnie po pastwisku. Jest więc naturalne, że młody koń łatwiej zagalopowuje w jedną stronę. Jeśli jednak ujeżdżony koń ma problem z zagalopowaniem na dobrą nogę, warto zwrócić uwagę na jeźdźca, gdyż wina często leży po jego stronie. Pierwszymi podejrzanymi są zła równowaga lub złe ustawienie konia i nieprawidłowe użycie pomocy.
Na pierwszym etapie pracy z młodym koniem koniecznie trzeba trenować tak, aby osiągnął on wyprostowanie i był w stanie równie płynnie pracować w obie strony. Elementem tego jest też nauka prawidłowego galopu w obie strony. Pamiętajcie, że młodego konia nie można po prostu uczyć, żeby „jakoś” galopował, lecz aby robił to poprawnie. Warto poczekać, aż koń będzie w stanie dobrze się równoważyć i pracować w rozluźnieniu i wyprostowaniu.
Pamiętajcie, że konie, które nie są w stanie poprawnie zagalopować, nie dadzą sobie rady z dalszym treningiem, nie nauczą się trudniejszych ćwiczeń ujeżdżeniowych, a nawet mogą mieć problemy zdrowotne wynikające z nierównomiernego obciążenia mięśni – niepoprawny galop jest bowiem objawem szerszego zjawiska!
Jak to zrobić?
Aby zagalopować na lewą nogę:
Przed zagalopowaniem należy konia przygotować i ustawić na pomoce.
Jedź w lewo kłusem roboczym, wodze na kontakcie. Przygotuj konia do zmiany chodu, robiąc półparadę. Jest to dla niego sygnał, że jeździec będzie czegoś wymagał. Jeśli koń ma problemy z zagalopowaniem na prawidłową nogę, pomocą może być zagalopowanie z narożnika lub wolty. Koń przez swoją budowę zostanie zmuszony na łuku aby mocniej podstawić wewnętrzną zadnią nogę, co ułatwi mu prawidłowe zagalopowanie. Pamiętaj jednak, że to zadziała tylko wtedy, gdy koń na łuku będzie wyprostowany, czyli linia jego kręgosłupa będzie pokrywała się z linią łuku, po której zwierzę się porusza.
-Przejdź do kłusa ćwiczebnego
-Wewnętrzna łydka działa przy popręgu (popędzająca)
– Zewnętrzna łydka działa za popręgiem (ograniczająca wypadanie zadu)
– Zewnętrzną wodzę(ograniczającą)trzymamy na kontakcie
– Wewnętrzną wodzą wskazujemy kierunek ustawienia
Pamiętaj!
W czasie zagalopowania nie pochylaj się do przodu. Zaburzasz w ten sposób równowagę kłusa i zwłaszcza koń, który ma problemy z prawidłowym zagalopowaniem, będzie miał tendencję do przyspieszania kłusa.
Jeśli nie uda Ci się zagalopować za pierwszym razem, nie próbuj rozpędzać konia w kłusie. Na pewno nie zagalopuje. Zwolnij kłus, uspokój dosiad i spróbuj jeszcze raz!
Jeśli wykonamy poprawnie te czynności koń powinien zagalopować na prawidłową nogę. Jeśli tak się nie dzieje, warto poszukać przyczyn głębiej – mogą kryć się w zdrowiu konia bądź w nieprawidłowym dotychczasowym treningu.
Jakie ćwiczenia pomogą wspierać wyprostowanie konia?
Przede wszystkim wszystkie ćwiczenia, które wymagają od konia zgięcia i elastyczności: wolty, serpentyny, częste zmiany kierunku. Ćwiczenia te oczywiście wykonujemy w kłusie. Gdy koń będzie poruszał się w poprawnym ustawieniu i poprawnie pokonywał zakręty, nie wpadając łopatką do środka ani zadem na zewnątrz, będzie poruszał się prosto i w równowadze, możesz spróbować wprowadzić zagalopowania. Na początek spróbuj zagalopować na wyjściu z wolty lub łuku.
Pamiętaj, że zagalopowanie na niewłaściwą nogę powinno skutkować natychmiastowym przejściem do kłusa i ponownym zagalopowaniem. Każde zagalopowanie powinno być odpowiednio przygotowane.
Powodzenia!
Tekst: Barbara Chlipała