Co to jest wskazówka, po co się jej używa, w czym może pomóc? Przeczytajcie porady naszego eksperta!
Wskazówka to drąg położony na ziemi przed lub za przeszkodą. Może on leżeć tak, aby koń musiał pokonać go jednym skokiem razem z przeszkodą, lub w większej odległości, regulując ostatnie foule przed oddaniem skoku i jednoznacznie wyznaczający miejsce odskoku. Sposobów i miejsc ułożenia wskazówki jest bardzo dużo i zależą od tego, co chcemy poprzez dane ćwiczenie poprawić lub nad czym się skupić. Taka pomoc jest bardzo przydatna na wielu etapach szkolenia zarówno konia jak i jeźdźca. Można by się nawet pokusić o stwierdzenie, że jest to podstawowa pomoc w treningu skokowym.
Nauka skoków
Wskazówka jest podstawową i obowiązkową pomocą w trakcie nauki skoków przez przeszkody. Drąg położony przed przeszkodą w odległości około 2,5 metra przy najeździe z kłusa lub około 3 metry przy najeździe z galopu, jasno wyznacza idealny punkt odbicia (pamiętaj, że podane odległości są orientacyjne i zawsze należy je dostosować do konkretnego konia i do wysokości przeszkody). Takie ułożenie wskazówki, pozwala jeźdźcowi nie skupiać się na wybraniu właściwego miejsca odskoku, tylko skoncentrować się na właściwym ułożeniu ciała podczas skoku, bądź poprawie błędu, nad którym aktualnie pracuje. W ten sposób minimalizujemy możliwość zbyt dalekiego lub zbyt bliskiego odbicia, które na początkowym etapie nauki skoków przez przeszkody, bądź korekcji błędu, są nie wskazane. Aby jeszcze bardziej ułatwić jeźdźcowi zadanie przy najeździe z galopu, możemy położyć wskazówkę również za przeszkodą w takiej samej odległości, jak tą przed przeszkodą. Takie ułożenie drągów nie tylko wyznacza idealne miejsce odskoku, ale również lądowania, a przez to i pożądaną parabolę lotu. Dzięki niemu unikniemy problemu oddania przez konia zbyt dużego skoku, co zaoszczędzi niedoświadczonemu jeźdźcowi dodatkowych problemów.
W kolejnych etapach nauki możemy jeszcze bardziej odsunąć wskazówkę od przeszkody na ok. 5-6 metrów, tak aby pomiędzy drągiem a przeszkodą konieczne było wykonanie jednego kroku galopu. Takie ułożenie wskazówki nie wyznacza już tak jednoznacznie miejsca odskoku, ale jednak nadal stanowi podpowiedź i spore ułatwienie. Takie ustawienie wskazówki jest bardzo przydatne, szczególnie przy pierwszych próbach „zobaczenia” odległości do przeszkody. W ten sposób możemy również dość płynnie przejść od skoków ze wskazówką do jazdy bez tego typu ułatwień.
Praca z młodym koniem
Użycie wskazówki jest również bardzo pomocne na początku pracy skokowej z młodymi końmi. Tak jak w przypadku niedoświadczonego jeźdźca, pomoc ta ułatwi wybór prawidłowego miejsca odskoku. Podczas początkowych etapów pracy skokowej z młodym koniem wyrobienie nawyku wyboru prawidłowego miejsca odskoku jest niezwykle istotne. Starajmy się więc nie pokazać wierzchowcowi w ogóle możliwości wyboru złego miejsca odbicia. Pomagając koniowi w wyborze odpowiedniego miejsca odskoku i nie stawiając przed nim zagadek i zbyt trudnych zadań budujemy jego pozytywne skojarzenia ze skokami. To w przyszłości na pewno przyniesie korzyść w postaci konia, który po prostu lubi skakać i nie próbuje wyłamywać, ani zatrzymywać się przed przeszkodą.
Pamiętaj! Zaczynając naukę skoków z młodym koniem staramy się budować jego pozytywne skojarzenia ze skokami
W kolejnej fazie pracy skokowej z młodym koniem wskazówka położona około 3 metry przed i za przeszkodą ułatwią nauczenie się dobierania odpowiedniej paraboli lotu przez konia i nie oddawanie zbyt dużych i „soczystych” skoków. Zacznij od 3 drągów położonych na ziemi i stopniowo podnoś środkowy drąg do góry zamieniając go na krzyżaka lub stacjonatę. Należy pamiętać, żeby tym ćwiczeniem nie zaskoczyć konia poprzez położenie wskazówki od razu za wyższą przeszkodą. Niedoświadczony wierzchowiec nie wiedząc, że wskazówka leży za przeszkodą, może źle wybrać parabolę skoku i wylądować na drąg, a to grozi poważną kontuzją i zniechęceniem konia do skoków.
Kolejną zaletą zastosowania wskazówki, tym razem w niewielkiej odległości przed przeszkodą (około 10-15 centymetrów), jest to, że wyznacza ona linię podłoża, co pozwala wierzchowcowi łatwiej ocenić wysokość przeszkody. Tak zbudowana stacjonata lub okser są zdecydowanie przyjaźniejsze dla młodego konia niż pojedynczy drąg wiszący na kłódkach.