Wapń w diecie koni ma istotne znaczenie. Większość wapnia(Ca), prawie 99%, w ciele konia znajduje się w kościach i zębach. Jednak minerał ten ma również inne ważne funkcje dla końskiego organizmu.
Wapń w diecie koni
Odgrywa rolę w skurczu mięśni, funkcjonowaniu błon komórkowych, krzepnięciu krwi i niektórych funkcjach enzymów. Od wapnia zależy prawidłowy wzrost kośćca i uzębienia, funkcjonowanie układu nerwowego i mięśniowego, jest bardzo ważny w procesie laktacji. W związku z tym organizm musi dokładnie regulować stężenie Ca we krwi. Aby to zrobić przy chronicznych niedoborach, kości mogą pełnić rolę „magazynu” dla dodatkowego Ca. Jednak zawsze warto pilnować, aby dieta każdego wierzchowca była wystarczająco zasobna w wapń.
National Research Council’s Nutrient Requirements of Horses zaleca, aby dojrzały koń o wadze 500 kilogramów spożywał 20 gramów wapnia dziennie. To wymaganie wzrasta do 30 do 40 gramów dziennie dla tego samego konia przy lekkim i intensywnym treningu. Ilość wapnia jaką powinny z pokarmem spożywać ciężarne klacze (ważące 500 kilogramów) wzrasta w połowie ciąży do 28 gramów dziennie, a pod koniec ciąży wynosi 36 gramów dziennie (NRC, 2007). Klacze młode w okresie laktacji mają z kolei najwyższe zalecenia spożycia wapnia, zaczynając od 59 gramów dziennie dla konia o wadze 500 kg. Źrebaki z kolei mają bardzo wysokie zalecenia ze względu na intensywny wzrost organizmu.
Jednak są to dane orientacyjne, które mogą zmieniać się w zależności od wielu czynników. Dlatego dietę każdego konia i ewentualną suplementację, zawsze należy konsultować ze specjalistą.
Wapń w diecie koni pochodzić może z lucerny, koniczyny, dobrej jakości siana i traw, wysłodków buraczanych. Warto pamiętać o tym, że tradycyjne siano i owies nie zapewnią wymaganego zapotrzebowania. A niedobór będzie bardzo negatywny w skutkach dla końskiego organizmu. Pobierając „zapas” z kości, zostaną one osłabione, bardziej narażone na złamania i wady układu kostnego.