Gatunków pasożytów mogących osiedlić się w organizmie konia jest ponad 150! Te najczęściej występujące to owsiki, węgorki, glisty, tasiemce, słupkowce, gzy Mogą znajdować się w każdym miejscu przebywania koni na pastwisku, w stajni, na hali, w pożywieniu.
Odrobaczenie koni poradnik
Im więcej jest wierzchowców na danym terenie i gorsze są warunki higieniczne tym ilość pasożytów wzrasta. Stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia koni. Powodują m.in. osłabienie organizmu i utratę sprawności fizycznej, anemię, owrzodzenie jelit, które może spowodować pęknięcie ściany jelita, kolki. Wędrując po organizmie pasożyty mogą zaszkodzić także nerkom, płucom, wątrobie i innym organom. Podajemy kilka zasad, jak uchronić wasze ukochane zwierzę przed bardzo nie chcianymi skutkami zarażenia
Częstotliwość
Regularne odrobaczanie jest tutaj najważniejszym elementem. Może i jest kosztowne, ale na pewno nie bardziej niż opłata za leczenie. Potrzebne jest nawet cztery razy w roku. Częstość zależna jest też od warunków w jakich koń jest trzymany. Powinniście swoje wierzchowce odrobaczać na początku sezonu pastwiskowego na wiosnę. Najważniejsze jest odrobaczanie latem, kiedy larw pasożytów jest najwięcej. Kolejne odrobaczania powinny odbyć się na początku i końcu jesieni, przeciw tasiemcom i gzom.
Badaj, aby skutecznie leczyć
Odrobaczanie jest metodą na pozbycie się już obecnych larw, dlatego przed podaniem leku warto sprawdzić próbkę kału. Wyniki pozwolą na określenie jakie dokładnie pasożyty znajdują się w organizmie konia. Dzięki temu dobierzecie najskuteczniejszy preparat.
Zapobiegaj monotonii
Przy prawidłowym odrobaczaniu ważna jest zmiana środków odrobaczających w kolejnych latach, a nie zabiegach. To znaczy, że w jednym roku można podawać ten sam preparat, ale w kolejnym należy go zmienić na lek innej grupy.
Liczy się ilość
Ważne jest, aby podawać odpowiednią ilość środka odrobaczającego. Wygodne są tubostrzykawki, pozwalające precyzyjnie ją odmierzyć. Substancje dostępne na rynku posiadają duży margines bezpieczeństwa substancji czynnych, większa dawka nie będzie miała skutków zdrowotnych dla konia. Z kolei zbyt niska dawka prowadzi do budowania w organizmie zwierzęcia lekoodporności na dany preparat.
Sposoby podania
Istnieją trzy metody podawania środków odrobaczających poprzez pasty doustne, dodanie preparatu do karmy, podanie nosowo-żołądkowe. Wszystkie metody są efektywne pod warunkiem, że lek podany jest w odpowiednim czasie i w całości jest skonsumowany przez wierzchowca.