Wirusy ptasiej grypy zarażają konie w Mongolii, ale nie powodują dużych wybuchów choroby u tych zwierząt. Dlaczego tak się dzieje? 7 lutego w otwartym dzienniku PLOS Pathogens Pablo Murcia z MRC-University of Glasgow Centre for Virus Research i współpracownikami opublikowali wyniki badań próbujących znaleźć odpowiedź na to pytanie.
Czy azjatyckie konie chorują na grypę?
Naukowcy mieli na celu zrozumienie mechanizmów przenoszenia wirusów pomiędzy gatunkami. Choroby wirusowe stanowią stałe zagrożenie dla ludzi i zwierząt. Czasami wirusy jednych gatunków odnajdują nowych nosicieli z druzgocącymi konsekwencjami. W badaniu podjęli się zweryfikowania wirusa grypy występującego u ptaków i jego wpływu na konie. Według badaczy u koni żyjących w Mongolii wirus nie przeszedł kluczowych zmian genetycznych umożliwiających większą przenikalność gatunkową.
Wirusy grypy A stanowią archetypowy przykład pojawiających się wirusów: ich głównym naturalnym rezerwuarem są dzikie ptaki, ale pojawiają się także u ludzi, świń i koni. Aby lepiej zrozumieć, jak wirusy grypy A krążą w przyrodzie oraz czynniki ekologiczne i ewolucyjne pośredniczące w powstawaniu wirusów, Murcia i współpracownicy dokonali sekwencji ponad 20 wirusów ptasiej grypy zebranych od dzikich ptaków w Mongolii.
Łącząc badania terenowe, filogenetykę i zakażenia eksperymentalne, autorzy udokumentowali z bezprecedensową szczegółowością etapy poprzedzające początkowe ogniska w czasie pojawienia się wirusa w przyrodzie.
Wyniki ujawniły, że wirusy ptasiej grypy są genetycznie powiązane z wirusem, który spowodował wybuch epidemii grypy koni w 1989 r. Infekcje eksperymentalne wykazały, że większość wirusów ptasiej grypy replikuje się w drogach oddechowych koni, nie powodując uszkodzeń tkanki.
Co więcej, konie w Mongolii były regularnie narażone na ich działanie na szerokim obszarze geograficznym, mimo to nie powodowały klinicznie oczywistych ognisk. Odkrycia sugerują, że infekcje koni, powstałe przez wirusy ptasie zdolne do replikacji u koni, są bardziej powszechne niż początkowo sądzono, i że brak nabycia kluczowych zmian genetycznych jest główną barierą dla pojawienia się choroby.
Zdaniem autorów, wysiłki w zakresie nadzoru powinny być ukierunkowane na monitorowanie obecności mutacji adaptacyjnych umożliwiających zarażenie koni w wirusach pochodzących od ptaków.
„Nowe wirusy grypy nie pojawiają się u koni pomimo licznych możliwości ekologicznych” – dodaje Murcia.„ Jest to prawdopodobnie spowodowane niezdolnością wirusów do uzyskania koniecznych zmian w ich genomie w celu przystosowania się do koni ”.
Źródło: https://journals.plos.org/plospathogens/article?id=10.1371/journal.ppat.1007531