Naukowcy różnych ośrodków, firm branżowych nieustannie pracują nad opracowaniem technologii, które zapewnią sportowcom najwyższy poziom bezpieczeństwa. Dwójka naukowców wprowadziła specjalny materiał, który ma za zadanie pochłaniać energię uderzenia w razie wypadku tak, aby nie dotarła ona do głowy użytkownika.
Nowa technologia w kaskach ochronnych WaveCel
Nowa konstrukcja została wprowadzona z wykorzystaniem specjalnego materiału zaprojektowanego tak, aby pochłaniał maksymalnie siły obrotowe działające na głowę podczas upadku. Technologia WaveCel zastosowana w kaskach jest składanym materiałem komórkowym, który działa poprzez trzyetapową zmianę struktury materiału po uderzeniu, aby pochłonąć energię, zanim dotrze do głowy użytkownika.
Jest opisywany jako elastyczna kopuła wewnątrz kasku, która naturalnie odpowiada różnym kształtom głowy.
Materiał jest dziełem inżyniera biomechaniki Michaela Bottlanga i chirurga ortopedy Stevena Madeya, którzy chcieli rozwiązać problem poważnych urazów mózgu u osób aktywnych.
Jest to pierwsza zaawansowana technologia kasku, która otrzymała dofinansowanie od Narodowego Instytutu Zdrowia USA. Madey i Bottlang współpracują od 25 lat, wprowadzając pionierskie postępy w leczeniu złamań, urazów klatki piersiowej i miednicy oraz zapobiegania urazom głowy.
WaveCel, który powstaje w Portland w stanie Oregon, jest obecnie stosowany wyłącznie dla kasków rowerowych. Jednak prawdopodobnie będzie używany w innych rodzajach kasków, w tym na przykład dla jeźdźców i narciarzy.
Badania różnego typu powłok ochronnych w kaskach
W badaniu opublikowanym w czasopiśmie Accident Analysis and Prevention porównano kaski przy użyciu WaveCel z tradycyjnymi i kaskami z wielokierunkową wkładką antypoślizgową. Przetestowano cztery warunki uderzenia, w tym testy upadku pionowego na kątowe podłoże.
Naukowcy z Legacy Research Institute w Oregonie i Institute of Fluid Mechanics and Solids na Uniwersytecie w Strasburgu we Francji powiedzieli, że wyniki ograniczono do wąskiego zakresu warunków uderzenia, „ale wykazały potencjał, że przyspieszenie obrotowe i związane z nim ryzyko wstrząśnienia mózgu może być znacznie zmniejszone przez materiał WaveCel lub wkładkę antypoślizgową. Wyniki uzyskane przy określonych kątach uderzenia i prędkościach uderzenia wskazywały na różnice wydajności między tymi mechanizmami ”.
Różnice te podkreślają potrzebę kontynuowania badań i prac rozwojowych nad technologiami kasków ochronnych, które jeszcze bardziej poprawiają ochronę przed uszkodzeniem mózgu w szerokim zakresie i realistycznymi parametrami oddziaływania”.
Jednak twierdzenia producentów, że WaveCel może zmniejszyć ryzyko wstrząsu o 48 razy w stosunku do standardowych wkładek do kasku z pianki, zostały zakwestionowane przez szwedzką firmę MIPS. Twórcy systemu ochrony mózgu MIPS (BPS), który jest sprzedawany globalnej branży kasków. „Wstępne wyniki testów WaveCel firmy MIPS nie mogą uzasadnić tych twierdzeń. Podczas gdy dalsze testy są uzasadnione, MIPS nie potwierdza, że kaski działają w sposób, który twierdzi Bontrager/WaveCel w porównaniu WaveCel i innych kasków/technologii.”
„Po zakończeniu dodatkowych testów MIPS zamierza udostępnić te dane opinii publicznej”.
MIPS jednocześnie informuje w sprawie: możliwość wstrząsu mózgu spowodowanego zderzeniem jest bardzo zmienna i unikalna dla indywidualnego wpływu i fizjologii jeźdźca. „Żadne dwa wypadki nie są takie same, ani dwie osoby nie są takie same. Jednak sam ruch obrotowy może być mierzony obiektywnie.”
Więcej informacji o WaveCel możecie znaleźć TUTAJ
Źródło: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0001457518303713?