Na początku należy sobie uzmysłowić, iż żadne leczenie farmakologiczne nie przyniesie wymiernych efektów, jeśli nie zostaną zmienione warunki bytowania konia. Mam tu na myśli zapewnienie koniowi swobodnego dostępu do trawy w sezonie pastwiskowym, siana do woli w pozostałym okresie roku, ciągłego dostępu do wody, ograniczenie nieumiejętnego, niefachowego stosowania niesterydowych środków przeciwzapalnych oraz ograniczenie sytuacji stresu.
Jak wygląda leczenie wrzodów żołądka u konia?
Należy ograniczyć podawanie pasz węglowodanowych do minimum lub też zrezygnować z ich podawania na rzecz pełnoporcjowych mieszanek paszowych przeznaczonych specjalnie dla koni w choroba wrzodową żołądka.
Świetne efekty przynosi codzienne podawanie siemienia lnianego, również olej lniany jest bardzo przydatny w terapii wspomagającej.
Prawidłowa technika żywienia to przede wszystkim podawanie małych porcji paszy treściwej w regularnych odstępach, oraz – przypomnę raz jeszcze – unikanie nadmiaru energii i węglowodanów w paszy.
Równie istotne jest dostosowanie treningu do wieku i kondycji konia.
Leczenie farmakologiczne to przede wszystkim podawanie środków obniżających produkcję kwasu solnego w żołądku. Niestety, efekt terapeutyczny trwa od 2-8 godzin. W związku z tym wymagane jest częste podawanie, 3-4 razy dziennie. Zawsze należy pamiętać o tym aby na czas leczenia odstawić konia od pracy. Podawać można także substancje hamujące sekrecję kwasów żołądkowych/ Efekty stosowania tych leków są świetne, aczkolwiek dostępne są tylko preparaty zagraniczne. Jak łatwo można się domyślić cena tych leków jest wysoka .Jednak z mojego własnego doświadczenia (jako lekarza i właścicielki folbluta z wrzodami żołądka) wynika, że efekty terapeutyczne ich stosowania są najlepsze.
Podaje się także preparaty zobojętniające kwas solny, które są powszechnie stosowane w lecznictwie u ludzi. Działanie ich jest jednak krótkotrwałe (30-60 min) i muszą być podawane w dosyć dużych ilościach .
Podaje się środki osłaniające błonę śluzową i wspomagające naturalny proces gojenia owrzodzenia (sucralfate)
Te preparaty można stosować profilaktycznie w przypadku stresu towarzyszącego zawodom, transportowi, zmianom paszy. Także jako środek osłaniający podczas podawania leków przeciwzapalnych oraz wspomagająco w leczeniu istniejących wrzodów żołądka.
Tekst: lek. wet. Anna Małoszyc