Wszyscy wiemy, że jeździectwo to nie jest zwykłe hobby – to styl życia! Czasem jednak trzeba opuścić stajnię. Jak zadbać o to, żeby konie były zawsze obecne w naszym życiu?
Jeździecki styl życia
Jeździectwo to niezwykła pasja. Zabiera nam mnóstwo czasu i pieniędzy. Posiadanie własnego wierzchowca to ogromne zobowiązanie, ale nawet jeśli nie jesteś właścicielem rumaka, treningi pochłaniają wiele czasu. Co zrobić, żeby jeździecka pasja towarzyszyła nam we wszystkich dziedzinach życia?
Pracuj z pasją
Najbardziej oczywistym pomysłem jest oczywiście połączenie pasji i pracy. Jest wiele zawodów, które możesz wykonywać i które są związane z jeździectwem – pośrednio lub bezpośrednio. Jeśli zaplanujesz karierę szkoleniowca, musisz pamiętać, że tylko nieustanny rozwój pozwoli ci być dobrym w swoim zawodzie. Nie tylko zdobywanie kolejnych szczebli uprawnień, ale też nieustające szkolenia pozwolą ci na bycie na bieżąco. Musisz też pamiętać, że praca trenera wymaga dobrej kondycji fizycznej i cierpliwości. Tak naprawdę jako trener pracujesz głównie z ludźmi – konie to ich partnerzy. Wiele godzin spędzonych na ujeżdżalni może być bardzo satysfakcjonujące, jednak nie zapominaj, że jest to dość wymagające zajęcie. Nie każdy nawet bardzo dobry jeździec ma w sobie pokłady cierpliwości i umiejętność tłumaczenia, które są niezbędne w pracy trenera.
Jeśli chciałbyś pracować z końmi, ale niekoniecznie jako trener, możesz rozważyć zawody takie jak weterynarz czy fizjoterapeuta. To także ciężka fizyczna praca, wymaga także ciągłego szkolenia i rozwijania swojej wiedzy. Może jednak dawać niesamowitą satysfakcję, kiedy widzisz, jak pomagasz zwierzętom w poprawie ich zdrowia i formy!
Możesz jednak wykonywać wiele innych zawodów, które są związane z końmi. Jeśli nie chcesz bądź nie możesz pracować fizycznie, możesz rozważyć karierę prawniczą, księgową czy biurową, a następnie wyspecjalizować się w obsłudze ośrodków jeździeckich czy zawodników. W ten sposób także połączysz pasję z pracą i wykorzystasz swoje uzdolnienia!
Katalog zawodów, które mogą być związane z jeździectwem, jest w zasadzie nieograniczony. Możesz założyć sklep jeździecki, zająć się kwestiami związanymi z żywieniem koni, produkcją czy tworzeniem kosmetyków dla koni. A może dekoracja wnętrz? Z pewnością także w tym kierunku uda ci się wykorzystać swoją jeździecką pasję! Zastanów się, jakie są twoje inne zainteresowania i jak uda się je połączyć z końmi. Powodzenia!
Mieszkanie z pasją!
Wystrój wnętrz to sprawa bardzo indywidualna. Idealne wnętrze powinno nie tylko nam się podobać, ale także być praktyczne i wygodne na co dzień. Czasami może się okazać, że nadmiar elementów związanych z jeździectwem będzie raczej wadą niż zaletą, zwłaszcza jeśli dzielisz przestrzeń z osobami posiadającymi inne pasje. Jednak subtelne jeździeckie dekoracje zawsze mogą się przydać! Oprócz oczywistych – takich jak figurki koni czy grafiki powieszone na ścianie – możesz poszukać mniej jednoznacznych nawiązań. Elementy wystroju wnętrza stworzone z wędzidła, a może strzemię w roli podstawki na świeczki?
Nie tylko jeździecka moda
Niektóre elementy jeździeckiego stylu z trudem dają się przenieść do codziennych stylizacji. Jednak wiele z nich doskonale sprawdzi się na co dzień! Elegancka koszulka polo może być elementem stroju do pracy czy szkoły, zaś jeździecka bluza świetnie sprawdzi się podczas ćwiczeń czy weekendowego wyjazdu ze znajomymi. Także jeździeckie kurtki są bardzo wygodne i zazwyczaj mają wiele kieszeni, co sprawia, że mogą doskonale sprawdzić się też poza stajnią. Pamiętaj tylko, aby nie wychodzić w nich bezpośrednio po wizycie u wierzchowca! Na pewno wiesz, że stajenny zapach utrzymuje się długo…
Długie wieczory
Czasem pogoda czy inne przyczyny sprawiają, że nie możesz odwiedzić swojego wierzchowca w stajni. A może po powrocie ze stajni masz jeszcze trochę czasu, który chciałbyś spędzić wciąż w jeździeckim klimacie? Koniarze mogą być zachwyceni – półki w księgarniach są pełne pozycji związanych z ich ulubioną tematyką! Różnego rodzaju poradniki i pozycje naukowe mogą pomóc poszerzać twoją wiedzę i sprawić, że uda ci się rozwinąć skrzydła na treningu. Warto śledzić też zagraniczną prasę jeździecką i aktualne publikacje. Nowinki nie zawsze rozchodzą się szybko, a im więcej przeczytasz, tym łatwiej będzie ci później orientować się w kolejnych trendach.
Kiedy już zmęczysz się zdobywaniem wiedzy, czas na odrobinę relaksu. Powieści o jeździeckiej tematyce jest bardzo wiele! Nie wszystkie z nich zostały napisane przez koniarzy, ale czasami śledzenie nieścisłości fabuły może być tylko dodatkową rozrywką podczas czytania!
Także w filmografii znajdzie się wiele pozycji związanych z końmi. Nie wszystkie mają konie jako swój główny temat, ale choćby słynny „Władca Pierścieni” bardzo ciekawie wykorzystuje motyw wiernego wierzchowca. A kiedy już skończysz oglądać, możesz pobuszować po internecie w poszukiwaniu ciekawostek dotyczących końskich aktorów.
Twórczo i artystycznie!
Jeśli bierne spędzanie czasu nie jest twoim ulubionym zajęciem, możesz oddać się jeździeckiej twórczości! Jako fotograf możesz zająć się uwiecznianiem najciekawszych chwil stajennego życia. Zwłaszcza na początku nie każde zdjęcie będzie doskonałe, ale im więcej będziesz ćwiczył, tym łatwiej będzie ci wyrobić sobie „oko” do właściwego ujęcia.