W przyszły czwartek, 23 maja, rozpoczyna się Festiwal Jeździecki Baborówko 2019 i pięć klas międzynarodowych zawodów we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego. W ramach najtrudniejszego konkursu na poziomie CCIO4*-L rozegrana zostanie Kwalifikacja do Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020.
Festiwal Jeździecki Baborówko 2019
Z Baborówka z przepustką na Igrzyska wyjedzie drużyna, która najlepiej spisze się w konkursie CCIO4*-L, czyli w najtrudniejszej klasie zawodów. Zawodnicy w próbie terenowej będą mieli do pokonania w pełnym galopie przez 10 minut dystans ok. 5.700 m, w czasie którego będą musieli wykonać ok. 40 skoków.
O awans olimpijski w Baborówku walczyć będą trzy drużyny z Grupy C (Europa Centralna i Wschodnia oraz Azja Środkowa), w tym także polski zespół. Jego skład nie jest jeszcze znany, ale trener kadry WKKW – Marcin Konarski – bierze pod uwagę 6 par: Jan Kamiński i Jard, Mateusz Kiempa i Grand Supreme, Mariusz Kleniuk i Winona, Joanna Pawlak i Fantastic Frieda, Paweł Spisak i Banderas, Paweł Warszawski i Aristo A-Z. Rywalami Polaków będą zespoły z Rosji i Białorusi.
Każdy kraj, który będzie rywalizował o przepustkę do Tokio, będzie mógł wystawić w konkursie CCIO4*-L cztery pary jeździec-koń. Do końcowego rankingu będą liczyły się wyniki trzech par, które najlepiej poradzą sobie w trzech próbach: ujeżdżeniu, próbie terenowej i skokach przez przeszkody.
Podczas sobotniej (25 maja) próby terenowej organizatorzy zachęcają kibiców do aktywnego dopingu polskiej drużyny oraz zabrania biało-czerwonych elementów stroju i polskich flag.
W Baborówku jak co roku nie zabraknie jeźdźców najwyższej klasy. Na starcie w Baborówku stawią się m.in. Tim Price (NZL) – numer 2 w rankingu Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej; Michael Jung (GER) – największa gwiazda światowego WKKW ostatnich lat i zdobywca wszystkich najważniejszych tytułów w tej konkurencji czy Andreas Dibowski (GER), złoty medalista olimpijski z Hong Kongu (2008) i stały bywalec zawodów w Baborówku.
Zawodnicy w Baborówku będą walczyć o rekordową pulę nagród finansowych (wyższą niż zeszłoroczny rekord). Dzięki wsparciu mecenasa zawodów – pana Romana Roszkiewicza – łączna pula nagród finansowych w konkursach międzynarodowych wyniesie 465 000 PLN. W konkursie CCIO4*-L łączna wyniesie ona 85 000 PLN, z czego 60 000 PLN przypadnie trzem najlepszym zespołom w klasyfikacji drużynowej. Najwyższą premię zainkasuje natomiast zwycięzca CCI4*-S – będzie to aż 100 000 PLN, a łączna pula nagród w tym konkursie wyniesie 325 000 zł.
Nie tylko dla jeźdźców
Sportowe emocje to oczywiście nie wszystko w Baborówku. Do udziału w Festiwalu organizatorzy zachęcają nie tylko kibiców jeździectwa, ale także młodzież, rodziny z dziećmi i seniorów. W niedzielę, 26 maja, na głównym hipodromie o godz. 12.30 rozpoczną się pokazy. W programie zaplanowano konkurs specjalny – sztafetę zaprzęg-samochód, jeździecki pokaz kaskaderski La Pattat stunt show oraz agility i frisbee, czyli akrobacje w wykonaniu psów.
Na terenie Ośrodka Jeździeckiego Pałac Baborówko powstanie strefa dla dzieci z atrakcjami przygotowanymi przez m.in. Szamotulski Ośrodek Kultury, Straż Pożarną czy Nadleśnictwo Pniewy. Organizatorzy zachęcają także do zakupów na kiermaszu regionalnych produktów oraz na stoiskach z akcesoriami jeździeckimi.
W ramach Festiwalu Jeździeckiego Baborówko rozegrane będą konkursy na poziomach CCIO4*-L (Kwalifikacja Olimpijska), CCI4*-S, CCI3*-S, CCI2*-S, CCIYH2*-S oraz konkurs regionalny na poziomie L. Próby ujeżdżenia dla konkursów międzynarodowych będą rozgrywane w czwartek i piątek, w sobotę odbędą się próby terenowe, a w niedzielę – skoki przez przeszkody i ceremonie zwycięzców.
Więcej informacji na www.festiwal.baborowko.pl.
Informacja prasowa