Końskie wielkie ucieczki z boksów i padoków nie są przypadkiem. A naukowcy przyznają, że właściwie nie mogą zidentyfikować zamka, którego konie nie mogłyby otworzyć.
Końskie ucieczki – jak to możliwe?
Naukowcy zagłębili się w zdolność koni do otwierania drzwi i bram, ostrzegając, że praktycznie każdy powszechnie stosowany mechanizm jest potencjalnie podatny na otwarcie, nawet karabinki , elektryczne uchwyty ogrodzeniowe i drzwi zamykane na klucz.
Konstanze Krueger i jej koledzy, pisząc w dzienniku PLOS ONE, opisali doniesienia o koniach otwierających drzwi i bramy.
Zauważyli, że środowisko naturalne koni nie ma porównywalnych mechanizmów, co oznacza, że każdy sukces w radzeniu sobie z takimi urządzeniami stworzonymi przez człowieka musi opierać się na ogólnych możliwościach uczenia się.
„Brakuje badań naukowych na ten temat, ponieważ częstotliwość występowania jest zbyt niska, aby można było prowadzić badania w kontrolowanych warunkach” Rzeczywiście, do tej pory otwieranie mechanizmów zamykających było badane tylko u zwierząt z pazurami i łapami.
Do swoich badań Krueger, Laureen Esch i Richard Byrne założyli stronę internetową i zaprosili właścicieli i opiekunów koni, osłów i mułów do zgłaszania incydentów dotyczących otwierania drzwi i bram. Badanie było szeroko promowane za pośrednictwem kilku kanałów.
Gromadzili również filmy z YouTube, starając się wybrać surowy materiał z nieedytowanych, jasno opisanych i wyraźnie widocznych przypadków zwierząt bez wyraźnych oznak treningu.
Ich ostateczna baza danych zawierała 513 opisów przypadków otwieranych drzwi lub bram na zawiasach. Otwarto dodatkowe 49 drzwi przesuwne i 33 drzwi lub bramy.
Otwarte przez konie mechanizmy obejmowały 260 przypadków poziomych prętów i 155 przypadków, w których zastosowano pionowe pręty (43 zamki skrętn3, 42 klamki, 34 elektryczne uchwyty ogrodzeniowe, 40 karabinków, a nawet dwa zamki z kluczami).
Otwarcie, jak mówili, zwykle polegało na ucieczce, ale także na dostępie do jedzenia lub innych koni z ciekawości lub chęci do zabawy. 56 procent koni otworzyło jeden mechanizm w jednym miejscu, 44 procent wykazało zdolność do otwarcia kilku rodzajów mechanizmów, z medianą dwóch i niezwykłym maksimum pięciu różnych mechanizmów. Im bardziej skomplikowany mechanizm, tym więcej ruchów zostało zastosowanych przez konia. Mechanizmy wymagające skręcania głowy lub warg potrzebowały więcej ruchów, ze znacznymi różnicami między poszczególnymi końmi.
Siedemdziesiąt koni miało możliwość obserwowania zachowań innych koni. Jednak 183 konie nie miały takiej możliwości, co oznacza, że nauczyły się otwierać drzwi i bramy indywidualnie lub obserwując ludzi.
Doświadczenie ułatwiło wydajność otwierania, odkryli naukowcy. „Osobniki, które otworzyły kilka typów drzwi, stosowały mniej ruchów na zamek niż konie, które otworzyły tylko jeden rodzaj drzwi”, podali.
„Nie udało nam się określić stopnia złożoności mechanizmu mocowania drzwi, który wykraczał poza zdolność konia do nauki. W ten sposób wszystkie urządzenia, których używamy na terenach stajni, nawet karabińczyki i elektryczne uchwyty ogrodzeniowe, są potencjalnie podatne na otwarcie przez konie, co należy rozważyć w związku z bezpiecznym trzymaniem koni”.
Ucieczka i co dalej?
Po otwarciu drzwi i bram, ogrodzenia lub pastwiska, 87% zwierząt postanowiło opuścić miejsce dotychczasowego przebywania, 62% biegło po okolicy otaczającej ich stajnie, 22% poszło do innych boksów lub stajni, 15% uwolniło inne konie i 22% włamało się do innych miejsc, takich jak pomieszczenia do przechowywania pasz lub domy ludzi.
Większość koni otworzyła tylko jedne drzwi, bramę lub mechanizm w jednym miejscu.
„Jednak niektóre otworzyły ten sam rodzaj mechanizmu drzwiowego lub bramowego w kilku miejscach, niektóre obsługiwały kilka rodzajów mechanizmów, a niektóre były nawet w stanie otworzyć drzwi i bramy zabezpieczone kilkoma rodzajami mechanizmów w różnych pozycjach. Te konie zdawały się rozumieć pojęcie „zamkniętych drzwi”. ”
„Ogólnie nie możemy wykluczyć indywidualnego uczenia się metodą prób i błędów, jako głównego mechanizmu uczenia się otwierania zamkniętych drzwi i bram.
„Również konie mogły nauczyć się obsługiwać urządzenia blokujące, obserwując ludzi. Jeśli tak, badani byli nowatorscy w zdobywaniu technik otwierania drzwi od obserwowania ludzi, ponieważ musieliby używać innych części ciała i zbliżać się do mechanizmów blokujących z innych punktów widzenia niż obserwowane przez nie osoby.”
„Co ciekawe, zwierzęta, które wcześniej miały okazję obserwować procedurę otwierania zamków przez inne konie, były głównie wśród koni, które pozostały w stajni nawet po otwarciu zamkniętych drzwi”.
W badaniu większość koni otwierało drzwi i bramy z prętami lub uchwytami, które można otworzyć w jednej płaszczyźnie z zaledwie kilkoma ruchami głowy. Jednak imponująca liczba koni radziła sobie z bardziej skomplikowanymi mechanizmami, które wymagały ruchów w więcej niż jednej płaszczyźnie i konkretnych sekwencji działań do zastosowania.
„Konie najczęściej stosowały podobną liczbę ruchów do potrzebnych ludziom do otwierania drzwi i bram. Zakres urządzeń mocujących, które konie nauczyły się otwierać, najwyraźniej obejmuje całą gamę urządzeń często używanych w krajach uczestniczących w badaniu: dlatego nie znaleźliśmy oczywistego ograniczenia złożoności, której konie mogą nauczyć się opanować” – donosi trio .
Stwierdzili, że konie otwierają znacznie szerszy zakres urządzeń mechanicznych wytwarzanych przez człowieka na drzwiach i bramach, niż wcześniej informowano, generalnie obsługując mechanizmy za pomocą warg.
„Rzeczywiście, w zakresie urządzeń blokujących często używanych do zamykania boksów i padoków, nie znaleźliśmy wyraźnego ograniczenia poznawczego dla zdolności koni do ich otwierania.
„Zdolność koni i innych zwierząt kopytnych do otwierania zapięć stworzonych przez człowieka wymaga zatem ponownego rozważenia, aby zminimalizować szkody spowodowane ucieczkami”.
Krueger pracuje dla University of Regensburg w Niemczech; Esch dla Uniwersytetu Nürtingen-Geislingen w Niemczech i Byrne dla University of St Andrews w Szkocji.
Źródlo: Krueger K, Esch L, Byrne R (2019) Animal behaviour in a human world: A crowdsourcing study on horses that open door and gate mechanisms. PLoS ONE 14(6): e0218954. https://doi.org/10.1371/journal.pone.0218954