Dwa rzadkie pochówki łodzi Wikingów zostały odkryte w Szwecji. W jednej z łodzi znajdowało się ciało mężczyzny na rufie, a konia i psa na dziobie.
Wyjątkowe odkrycie w Szwecji
Archeolodzy odkryli także przedmioty osobiste, w tym miecz, włócznię, tarczę i ozdobny grzebień. Naukowcy opisują znaleziska jako sensacyjne. Dwie łodzie zostały znalezione zeszłej jesieni podczas wykopalisk na plebanii w Starej Uppsali, w okolicy poza współczesnym miastem Uppsala.
Wykopano piwnicę i studnię z czasów średniowiecza, a następnie zaobserwowano jedną z łodzi pod bardziej nowoczesnymi konstrukcjami. Dwa pochówki łodzi zostały w pełni wykopane dopiero w zeszłym miesiącu.
Jeden z dwóch nowo odkrytych grobów był nienaruszony, a drugi został uszkodzony, prawdopodobnie wtedy, gdy zbudowano znacznie późniejszą piwnicę z XVI wieku. Szczątki mężczyzny znaleziono na rufie nienaruszonego pochówku łodzi. Koń i pies, którzy towarzyszyli mu w śmierci, byli na dziobie.
„To wyjątkowe wykopaliska” – mówi archeolog Anton Seiler. „Ostatnie wykopaliska tego typu grobu w Starej Uppsali miały miejsce prawie 50 lat temu”.
Pochówek w łodzi był specyficzną praktyką pogrzebową, w której zmarły był umieszczany na statku lub łodzi, często wraz z bogatymi prezentami, takimi jak biżuteria lub zestawy broni i innych przedmiotów. Ten rodzaj grobu sięga epoki żelaza (około 550–800 r. n.e) lub, w tym przypadku, epoki Wikingów (800–1050 r. n.e.), kiedy to w innych przypadkach kremacja zmarłych była powszechna. Jednakże jednostka w tej łodzi nie została skremowana.
Takie pochówki były prawdopodobnie zarezerwowane dla osób o wyższej pozycji społecznej w społeczeństwie. W Szwecji znaleziono tylko około 10 takich miejsc pochówku łodzi, głównie w prowincjach Uppland i Västmanland w środkowej części kraju.
„Niewielka grupa ludzi, którzy zostali pochowani w ten sposób”, mówi Anton Seiler, który pracuje części archeologicznej Narodowych Muzeów Historycznych w Szwecji.
„Można podejrzewać, że byli to wybitni ludzie w społeczeństwie z czasów, gdy generalnie statki pogrzebowe są bardzo rzadkie”.
Naukowcy podejrzewają, że decyzja o nie poddaniu kremacji grobu mogła odzwierciedlać wpływ przybycia chrześcijaństwa do Skandynawii.
Znaleziono również drewno i gwoździe klinczowe, które były używane do budowy łodzi.
Fakt, że jest to nienaruszony grób, niezakłócony grabieżą, daje naukowcom szczególnie interesującą możliwość studiowania rzadkich tradycji pogrzebowych, przy użyciu nowoczesnych metod analizy naukowej i technik dokumentacji. Po raz pierwszy w Szwecji tego typu metody zostały zastosowane w odniesieniu do tego typu grobów. „Jest to dla nas niezwykle ekscytujące, ponieważ pochówki łodzi są tak rzadko wykopywane”, mówi Seiler. „Możemy teraz korzystać z nowoczesnej nauki i metod, które wygenerują nowe wyniki, hipotezy i odpowiedzi. Umieścimy także pochówki łodziowe w związku z bardzo specjalnym obszarem, który jest Starą Uppsalą i wykopaliskami, które zostały tu wcześniej przeprowadzone ”.
Wybrane fragmenty znaleziska zostaną wystawione w Muzeum Gamla Uppsala i Muzeum Historii Szwecji w Sztokholmie.