Warunki pracy dla osłów i mułów na greckiej wyspie Santorini mają ulec poprawie, dzięki współpracy właścicieli “taksówek” oraz pomocy międzynarodowej organizacji charytatywnej.
Osły i muły na Santorini
Donkey Sanctuary współpracuje z gminą Santorini, stowarzyszeniem Equine Taxi Association i innymi kluczowymi interesariuszami, aby doprowadzić do trwałych zmian na wyspie. Obejmuje to poprawę warunków opieki dla osłów i mułów zajmujących się zbiórką śmieci, trekkingiem po wyspach i transportem turystów z portu do głównego miasta.
W najnowszej inicjatywie właściciele „taksówek” osłów i mułów zebrali się, aby zapłacić za naprawy uszkodzonych schodów, a także schronienia na trasach, którymi zwierzęta przewożą turystów z jednego z portów Santorini do miasta.
Prezes Thira Equine Taxi Union, Yannis Xagoraris, powiedział, że właściciele taksówek byli sfrustrowani powolnym postępem gminy w zakresie poprawy warunków. „Tak więc nasi członkowie zebrali się i sami zapłacili za naprawy dolnych stopni, aby ułatwić pracę naszym osłom i mułom.”
„Jesteśmy bardzo zaangażowani w ochronę naszych zwierząt, zapewniając im dostęp do odpowiedniej żywności, dobrego schronienia i ogólnie wszelkiej niezbędnej opieki. Nasze muły i osły są częścią naszego życia, naszej rodziny i częścią naszej codziennej rutyny – krótko mówiąc, kochamy ich! ”
Powiedział, że prace utrudniają wybory samorządowe, które odbyły się w Grecji w tym roku, a na burmistrza i jego departamenty nałożono ograniczenia wydatków. „W przyszłości jesteśmy zobowiązani do współpracy z nowym burmistrzem, panem Antonisem Sigalasem i jego gminą, aby wprowadzić jeszcze bardziej znaczące zmiany w celu poprawy warunków pracy naszych zwierząt”, powiedział Xagoraris.
Kierownik programu Donkey Sanctuary, Kate Ferguson, powiedziała, że organizacja charytatywna odbyła kilka wizyt na wyspie w ciągu ostatniego roku, aby ocenić zdrowie i dobrostan pracujących mułów i osłów. Wynik tych wizyt wykazał, ze ponad 90% zwierząt jest w dobrej kondycji i zdrowie zwierząt nie należy do problemu. Wykryte przez organizację problemy dotyczyły właśnie warunków pracy. W celu poprawy Donkey Sancuary będzie współpracować ze wszystkimi zaangażowanymi stronami, aby wprowadzić trwałe zmiany mające skutkować poprawą dobrostanu osłów i mułów na Santorini.
„Biorąc pod uwagę, że ponad 90% osób ma dobre zdrowie, jesteśmy pewni, że zdrowie zwierząt nie jest głównym problemem. Wykryte przez nas wyzwania dotyczą warunków pracy i będziemy nadal współpracować ze wszystkimi zaangażowanymi stronami w celu wprowadzenia trwałych zmian w celu wspierania zdrowia i dobrostanu pracujących osłów i mułów na Santorini ”- powiedział Ferguson.
W Grecji osły i muły są nieodłączną częścią branży turystycznej, zapewniając rodzinom i społecznościom możliwość stworzenia trwałego źródła utrzymania. Zatem dobrostan zwierząt pracujących jest priorytetem.
Donkey Sanctuary nie promuje wykorzystania osłów i mułów w turystyce, ale uznaje, że stanowią one ważną część dziedzictwa społecznego, kulturowego i gospodarczego wielu krajów.
Tak jak u nas w kraju od wielu lat trwa walka o konie ciągnące wozy nad Morskie Oko, czy w upalne dni dorożki w centrach dużych miast. W Santorini zwraca się uwagę na korzystanie z tych osobliwych „taksówek” przez otyłe osoby. Jeszcze przed rozpoczęciem wakacji Międzynarodowe Stowarzyszenie Cruise Lines (CLIA) największa na świecie grupa branży rejsowej wspierała kampanię mającą na celu ochronę osłów i mułów przed nadwagą turystów i dźwiganiem dużych ładunków.
Trudne położenie osłów na Santorini często trafia do wiadomości w sezonie letnim z sensacyjnymi nagłówkami o osłach i mułach zmuszonych do noszenia nieuzasadnionych ładunków w największym upale dnia i bez odpowiedniej opieki.
Donkey Sanctuary opublikowała także film, który miał wspomóc turystów przy podejmowaniu lepszych wyborów. Organizacja charytatywna stworzyła animację wideo, aby pomóc im ocenić kondycję napotkanych zwierząt.