Ludzie przywędrowali do Mongolii znacznie wcześniej, niż dotychczas sądzono, a przybysze z tego regionu według przypuszczeń badaczy jedli konie, dzikie bydło oraz dzikie owce i kozy.
Konie były w menu pierwszych mieszkańców Mongolii?
Odkryte przez naukowców kamienne narzędzia wskazują, że współcześni ludzie podróżowali po stepie euroazjatyckim około 45 000 lat temu, aby zamieszkać na terenie dzisiejszej Mongolii,a odkryte na terenach wykopalisk kości oraz narzędzia sugerują, że te zwierzęta mogły być w tamtym czasie źródłem pożywienia. Dla naukowców największym zaskoczeniem jest jednak datowanie odkrycia tj. około 10 000 lat wcześniej niż dotąd sądzili archeolodzy.
Odkrycie wskazuje również na nowe miejsce, w którym współcześni ludzie mogli po raz pierwszy spotkać swoich tajemniczych kuzynów, obecnie wymarłych Denisovan, powiedział Nicolas Zwyns, profesor antropologii na Uniwersytecie Kalifornijskim w Davis, który prowadził badanie.
Zwyns prowadził wykopaliska w latach 2011-2016 w miejscu Tolbor-16 wzdłuż rzeki Tolbor w północnych górach Hangai między Syberią a północną Mongolią. Wykopaliska przyniosły tysiące kamiennych artefaktów, z 826 kamiennymi wykopaliskami związanymi z najstarszą okupacją człowieka w tym miejscu.
Zwyns powiedział, że odkryli długie i regularne ostre narzędzia przypominające te znalezione w innych miejscach na Syberii i w północno-zachodnich Chinach, co wskazuje na rozproszenie ludzi na dużą skalę w całym regionie. „Te obiekty istniały wcześniej na Syberii, ale były do tego stopnia standaryzowane. Najbardziej intrygujące jest to, że są one wytwarzane w skomplikowany, ale systematyczny sposób – i wydaje się, że jest to podpis grupy ludzkiej, która ma wspólne zaplecze techniczne i kulturowe”.
Ta technologia datowana w regionie jako początkowy górny paleolit, doprowadziła naukowców do wykluczenia neandertalczyków lub Denisovanów jako mieszkańców tego miejsca.
“Chociaż nie znaleziono w tym miejscu żadnych szczątków ludzkich, daty, które uzyskaliśmy, pasują do wieku najwcześniejszego Homo sapiens znalezionego na Syberii ”- dodają naukowcy. „Po uważnym rozważeniu innych opcji sugerujemy, że ta zmiana technologii ilustruje ruchy Homo sapiens w regionie.”
Wiek tego miejsca – określony przez datowanie luminescencyjne osadów i datowanie radiowęglowe kości zwierząt znalezionych w pobliżu narzędzi – jest około 10 000 lat wcześniejszy niż skamielina ludzkiej czaszki z Mongolii i około 15 000 lat po tym, jak współcześni ludzie opuścili Afrykę.
Dowody rozwoju gleby (trawy i innej materii organicznej) związane z kamiennymi narzędziami sugerują, że klimat na pewien czas stał się cieplejszy i wilgotniejszy, co czyni zimny i suchy region bardziej gościnnym dla wypasanych zwierząt i zamieszkania obszaru przez ludzi.
Wstępna analiza identyfikuje fragmenty kości w tym miejscu jako duże (dzikie bydło) i średnie (dzikie owce, kozy), a także konie, które wędrowały przez step, lasy i tundrę podczas plejstocenu – kolejny znak okupacji człowieka na terenie.
„Z tego punktu widzenia miejsce Tolbor-16 jest ważnym łącznikiem archeologicznym łączącym Syberię z północno-zachodnimi Chinami na trasie, na której Homo sapiens miał wiele możliwości spotkania lokalnych populacji, takich jak Denisovans”.
Współautorami artykułu są absolwenci antropologii Roshanne Bakhtiary i Kevin Smith, doktorant Joshua Noyer oraz absolwentka Aurora Allshouse, obecnie absolwentka Uniwersytetu Harvarda.
Inni członkowie zespołu to badacze z uniwersytetów i instytutów w Południowej Karolinie, Wielkiej Brytanii, Mongolii, Niemczech, Belgii i Rosji.