Badania pokazują, że młode kobiety szukają specjalistycznej pomocy po wstrząśnieniu mózgu później niż mężczyźni.
Leczenie po wstrząśnieniu mózgu – kluczowy termin diagnozy
Zdaniem naukowców kobiety-sportowcy szukają specjalistycznego leczenia później niż mężczyźni-sportowcy z powodu wstrząsu mózgu wywołanego urazem podczas uprawiania sportu. Według lekarzy takie zwlekanie może powodować więcej objawów i dłuższy czas potrzebny do wyzdrowienia.
Odkrycia mają szczególne znaczenie dla sportów związanych z końmi, biorąc pod uwagę dobrze rozpoznane ryzyko wstrząśnienia mózgu i wysokie wskaźniki uczestnictwa kobiet.
Naukowcy z Programu Medycyny Sportowej w Szpitalu Dziecięcym w Filadelfii poinformowali o swoich odkryciach w Clinical Journal of Sports Medicine po przeanalizowaniu elektronicznej dokumentacji medycznej młodych sportowców w wieku od 7 do 18 lat.
„W środowisku naukowym spekuluje się, że przyczyny, dla których młode zawodniczki mogą cierpieć z powodu większej liczby objawów i dłuższych okresów regeneracji niż ich koledzy, to słabsza muskulatura szyi i różnice hormonalne”, mówi autorka Christina Master, specjalista medycyny sportowej zajmująca się pediatrią i młodzieżą w szpitalnym Centrum Badań i Zapobiegania Urazom.
Dr Master i jej zespół przeanalizowali dane 192 osób w wieku od 7 do 18 lat, u których zdiagnozowano wstrząśnienie mózgu związane ze sportem i które były w późniejszym okresie obserwowane przez specjalistę medycyny sportowej.
Zawodniczki pojawiały się u specjalisty średnio po 15 dniach od wypadku, podczas gdy chłopcy po 9. Przy czym to opóźnienie jest ważne dla obydwu płci, gdyż 1 tydzień opóźnienia został opisany jako czynnik związany z przedłużonym powrotem do zdrowia.
Jak długo młode zawodniczki wracały do zdrowia?
Analizując średnie dni leczenia u młodych kobiet i mężczyzn wśród tych wyników, naukowcy odkryli, że dziewczyny później wróciły do szkoły (4 dni w porównaniu do 3 dni u chłopców), wróciły do ćwiczeń (13 dni w porównaniu do 7 dni), dłużej zajęła regeneracja neurokognitywna (68 dni w porównaniu do 40 dni), miały później wizję i regenerację przedsionkową (równowagę) (77 dni w porównaniu do 34 dni) i wróciły do pełnego sportu znacznie później (119 w porównaniu do 45 dni).
Co ważne, gdy naukowcy ograniczyli analizę do tych młodych kobiet i mężczyzn, którzy zgłosili się do specjalisty w celu oceny w ciągu pierwszych 7 dni od urazu, zniknęły różnice między nimi we wszystkich przypadkach.
„Ten okres to szansa, w której konkretne postępowanie kliniczne, takie jak natychmiastowe usunięcie z gry, modyfikacja aktywności i ćwiczenie progu pod objawami, jest skorelowane z szybszym powrotem do zdrowia”.
Ci, którzy badają wstrząs mózgu u dzieci, badają, dlaczego niektórzy potrzebują więcej czasu na rozwiązanie problemu niż inni, aby mogli wcześnie zidentyfikować wstrząśnienie i wdrożyć odpowiednie plany postępowania, aby zapobiec utrzymującym się objawom po wstrząsie mózgu.
Źródło: Desai et al, “Factors Affecting Recovery Trajectories in Pediatric Female Concussion.” Clin J Sports Med, 2019 Sep;29(5):361-367. DOI: 10.1097/JSM.0000000000000646.