Lądowanie może być końcem jednego skoku, ale tak naprawdę jest tylko początkiem dalszego ciągu przejazdu. W trakcie lądowania przygotuj się do kontynuowania jazdy do następnej przeszkody.
Udane lądowanie po skoku
Lądowanie po przeszkodzie to bardzo ważny element skoku. Często zdarza się, że ludzie uważają, że skoro skoczyli, to „jakoś” wylądują, a potem będą się martwić – to poważny błąd, który może być przyczyną zrzutek, niepowodzeń i problemów treningowych.
Ustawienie przeszkód
Żeby pomóc koniowi skoncentrować się na ćwiczeniu, ustawcie przeszkody nie w linii prostej, a tak, aby linia ich pokonywania przypominała delikatną falę (jak na rysunku obok). Między przeszkodami koń powinien wykonać 5 kroków galopu.
Rozgrzewka
Przygotowując konia i siebie do trenowania danego ćwiczenia, możesz wykorzystać pojedynczą cavaletti. Przejeżdżaj galopem, bez strzemion idąc ciałem z koniem i miękko wracaj w siodło, tak aby cały czas kontynuować jazdę. Potraktuj to jako większą foulee, a nie jak skok. Pozostawaj cały czas jak najbliżej konia.
Wykonanie
Jedź równym, regularnym i energicznym galopem. Pierwszą przeszkodę pokonaj delikatnie po łuku w prawo, potem drugą – po lekkim łuku w lewo, a trzecią – na wprost. Pamiętaj, aby patrzeć w stronę następnej przeszkody. Jazda po łuku sprawi, że koń będzie miał naturalną tendencję do wylądowania na dobrą nogę, ale pamiętaj, żeby mu pomóc, delikatnie mocniej obciążając odpowiednie strzemię(wewnętrze). Bądź przez cały czas skupiony – tylko w ten sposób będziesz mógł wymagać od swojego konia, żeby cały czas koncentrował się na tobie i słuchał twoich poleceń.
Korzyści z ćwiczenia
+ poprawa koncentracji
+ rozwijanie równowagi podczas lądowania
+ ćwiczenie lądowania na dobrą nogę
Tekst: Bartosz Budek