Niedawno pisaliśmy dla was o najbardziej ekologicznym wydarzeniu jeździeckim na świecie w Helsinkach i teraz mamy kolejną dobrą wiadomość. Zbliżające się Tokio 2020 nie chce pozostawać w tyle, choć to wydarzenie obejmuje wiele innych dyscyplin organizatorzy chcą działać zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju i przyszłoroczne Igrzyska mogą być najbardziej ekologicznymi w historii.
Eko Tokio 2020
Igrzyska Olimpijskie i Paraolimpijskie Tokio 2020 stają się jednym z najbardziej ekologicznych w historii dzięki odnawialnym źródłom energii i materiałom nadającym się do recyklingu, które są szczególnie ważne w planach zrównoważonego rozwoju komitetu organizacyjnego.
Dzięki koncepcji zrównoważonego rozwoju „Bądź lepszy, razem – dla planety i ludzi”, Tokio 2020 dokłada starań, aby działalność podczas Tokio 202 znalazła swoją kontynuację. Zatem jakie działania podejmują organizatorzy?
Odnawialne zasoby energii w obiektach
W celu promowania igrzysk bezemisyjnych energia elektryczna wykorzystywana we wszystkich obiektach będzie pochodzić ze 100% energii odnawialnej. Tymczasowe i stałe obiekty, w tym Wioska sportowców, Międzynarodowe Centrum Nadawcze (IBC) i Główne Centrum Prasowe (MPC), będą wykorzystywać energię z odnawialnej sieci elektrycznej.
W siedmiu obiektach w Tokio zainstalowano nowy system energii odnawialnej, w tym na Stadionie Olimpijskim, Ariake Arenie i Tokyo Aquatics Center. Są one wyposażone w różne systemy energii odnawialnej, takie jak systemy generowania energii słonecznej, systemy wykorzystania ciepła słonecznego i systemy ogrzewania/chłodzenia geotermalnego, jednak nie wszystkie obiekty będą zawierać każdy system.
Obniżenie emisji CO2
Celem Tokio 2020 jest, aby 100% samochodów osobowych używanych podczas Igrzysk było pojazdami o niskim poziomie emisji zanieczyszczeń i było pojazdami o niskim zużyciu paliwa. Pracują nad osiągnięciem tego celu poprzez aktywne wykorzystanie ogniw paliwowych i pojazdów hybrydowych, które pomogą zmniejszyć emisję CO2. Ta inicjatywa pozwala Igrzyskom w Tokio 2020 wnieść znaczący wkład w społeczeństwo, zachęcając do większego wykorzystania wodoru. Mają nadzieję, że korzystanie z tych pojazdów o niskim zużyciu paliwa zapewni, że średnia intensywność emisji CO2 (g- CO2 / km) pojazdów używanych będzie na niskim poziomie.
Projekt medali Tokio 2020
Każdy medal, który zostanie przyznany sportowcom podczas Tokio 2020, został wykonany w całości z metali pochodzących z recyklingu. Około 5000 złotych, srebrnych i brązowych medali pozyskano z 78 885 ton małych urządzeń elektronicznych przekazanych władzom lokalnym, a 6,21 mln telefonów komórkowych odebrano w sklepach NTT Docomo. W zbieraniu od kwietnia 2017 r. do marca 2019 r. uczestniczyło 1621 samorządów lokalnych – 46 samorządów prefekturalnych i 1575 samorządów miejskich. Po raz pierwszy w historii Olimpiady i Paraolimpiady podjęto taką próbę w Rio 2016 i Vancouver 2010, jednak wtedy tylko częściowo wykorzystano urządzenia elektryczne do produkcji medali.
Podium wykonane z zużytych opakowań produktów konsumenckich
W czerwcu 2019 r. mieszkańcy zostali wezwani do przyczynienia się do recyklingu odpadów z tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu do produkcji podium, które będą używane podczas ceremonii dekoracji zwycięzców. Oceaniczne odpady z tworzyw sztucznych będą również wykorzystywane do tworzenia podium. To pierwszy raz w historii igrzysk olimpijskich i paraolimpijskich, że podium podczas ceremonii medalowej zostanie wykonane z odpadów plastikowych zebranych przez obywateli. Pojemniki na zużyte tworzywa sztuczne zostały dostarczone w ponad 2000 punktów sprzedaży detalicznej w całej Japonii.
Ograniczenie i recykling odpadów powstających podczas Igrzysk (cel: 65 procent)
Przy dziesiątkach tysięcy odwiedzających zarówno na igrzyskach olimpijskich, jak i paraolimpijskich oznaczałoby to nadmierne marnotrawstwo wytwarzane w obiektach. Aby zwalczyć ten kopiec odpadów, w tym tworzywa sztuczne, żywność, butelki i pojemniki PET, Tokio 2020 wyznaczyło sobie cel ponownego wykorzystania lub recyklingu 65 procent wytworzonych odpadów.
Miejsca ponownego użycia i recyklingu
Miejsca będą efektywnie wykorzystywać zasoby wodne przy użyciu wody deszczowej i wody z recyklingu. Stadion Oi Hockey jest jednym z obiektów, które skorzystają z wody pochodzącej z recyklingu. Murawa na stadionie wykonana jest z surowców odnawialnych, w tym trzciny cukrowej. Konstrukcja oznacza, że w porównaniu z poprzednimi murawami olimpijskimi wymaga o dwie trzecie mniej wody. Ponadto Musashino Forest Sports Plaza, który będzie gospodarzem szermierki z nowoczesnego pięcioboju i badmintona wraz z koszykówką na wózkach inwalidzkich, wykorzystał szereg materiałów nadających się do recyklingu, w tym kruszony kamień, producentów betonu wykorzystujących kruszywo z recyklingu, stal z recyklingu, płytki ceramiczne, podłogę winylową i wtórne wyroby betonowe.
Sztafeta olimpijska
Stroje sportowców niosących ogień olimpijski są częściowo wykonane z plastikowych butelek pochodzących z recyklingu, które zostały zebrane przez Coca-Colę, partnera olimpijskiego i paraolimpijskiego, i zapewnią, że strój jest ekologiczny. Co więcej, około 30 procent znicza olimpijskiego wykonano z aluminium pochodzącego z recyklingu. Pierwotnie aluminium było wykorzystywane do budowy prefabrykowanych budynków mieszkalnych po trzęsieniu ziemi we wschodniej Japonii.
Wyzwania
Zorganizowano trzy gry związane ze zbieraniem śmieci lub „supo gomi” w języku japońskim, a ostatnie odbyły się 5 czerwca, zbiegając się ze Światowym Dniem Ochrony Środowiska. W dwóch oddzielnych lokalizacjach; Enoshima i Tsurigasaki, które będą gospodarzem odpowiednio żeglowania i surfowania, 150 osób wraz z japońskim surferem Minori Kawai pomogły zbierać wyrzucone śmieci. Podzieleni na zespoły, mieli tylko godzinę, aby zebrać jak najwięcej śmieci z punktami przyznawanymi na podstawie rodzaju i ilości zebranych śmieci. Z dwóch lokalizacji zebrano 160 kg odpadów, co przyczyniło się do ogólnego wyniku 440 kg z trzech dotychczasowych wydarzeń.
Główne tematy zrównoważonego rozwoju Tokio 2020
Igrzyska Tokio 2020 mają zestaw pięciu głównych tematów związanych ze zrównoważonym rozwojem przed, w trakcie i po igrzyskach olimpijskich i paraolimpijskich. To zawiera; zmiany klimatu, zarządzanie zasobami, środowisko naturalne i różnorodność biologiczna, prawa człowieka, praca i uczciwe praktyki biznesowe oraz współpraca i komunikacja.