Najważniejszą rzeczą w ocenie konia pod kątem bólu jest znajomość normalnego wyglądu i sposobu zachowania. Musisz wiedzieć, jak na co dzień zachowuje się Twój koń, kiedy jest wszystko w normie, ale też musisz znać normy ogólne dla koni. Jest to kluczem, aby zauważyć, kiedy coś od tej normy zaczyna odbiegać.
Jak rozpoznać ból u konia?
Zwracaj uwagę przykładowo, na to jak często Twój koń się kładzie, czy wchodzi w interakcje z innymi końmi na padoku, czy przychodzi się z Tobą “przywitać”, jak szybko znajda swoją porcję jedzenia, jaka jest jego postawa w spoczynku, jaki ma przeważnie wyraz pyska. Kiedy zauważysz wzorzec łatwiej będzie Ci dostrzec, kiedy coś jest nie tak.
Obserwowanie nawyków żywieniowych szczególnie może być pomocne, kiedy koń zacznie wolniej, czy łapczywiej jeść, inaczej trzymać głowę podczas jedzenia, co może sugerować dyskomfort i warto się temu dokładniej przyjrzeć.
Ale także zwracaj uwagę na to jak koń zachowuje się podczas codziennych czynności, czyszczenia, siodłania, zakładania ogłowia.Jeśli koń do tej pory bez problemu przyjmował wędzidło i spokojnie czekał na założenie ogłowia, a nagle zaczyna uciekać i nie chce przyjąć wędziła, pamiętaj, że nie świadczy to o jego złośliwości, a należy sytuację skonsultować ze specjalistą.
Bóle związane z kulawizną mogą być trudne do wychwycenia, nie raz pisaliśmy o pozytywnych stronach lonżowania konia. Praca z ziemi daje Ci bardzo dobrą możliwość obserwacji tego, jak Twój koń się porusza, ale także tego jak zmienia chody, jak szybko się męczy.
Kiedy jakiś objaw nawet subtelny wzbudzi Twój niepokój warto zbadać tętno, to przydatna umiejętność. Podwyższony puls może świadczyć o problemie, choć może mieć różne podłoże, często wiąże się z bólem. Także musisz wiedzieć ile ten parametr wynosi u Twojego wierzchowca, kiedy wszystko jest w normie.
Nic nie zastąpi dobrych umiejętności obserwacyjnych właściciela i opiekuna konia, warto nawet notować kluczowe informacje. Naukowcy poszukują różnych metod diagnozowania bólu u koni, zawsze podkreślają, że może to być niezwykle trudne, ze względu na subtelne zmiany, które się pojawiają. Jako osobie spędzającej najwięcej czasu z koniem, to Ty musisz nauczyć się zauważać te różnice, aby zadziałać odpowiednio wcześnie, nigdy nie bagatelizuj sprawy, jeśli coś wzbudzi Twój niepokój.