24 lutego okazał się szczęśliwym dla osłów i ich opiekunów w Kenii. Po przedstawieniu petycji przez właścicieli rząd ogłosił oświadczenie o zakazie handlu skórami tych zwierząt. Brooke Action for Working Horses and Donkeys z dumą śle tą wiadomość w świat.
Zakaz handlu oślimi skórami w Kenii
Brooke ogłosiła sytuację kryzysową w 2019 r., kiedy badania przewidywały, że osły w Kenii mogą szybko wyginąć, jeśli nie zostaną podjęte odpowiednie działania. Zakaz przyjęty 24 lutego ucieszył działaczy i jest krokiem w stronę uratowania populacji osłów w kraju.
Bezprecedensowy i niezrównoważony popyt na skórki wynika z szybkiego wzrostu popularności tradycyjnej medycyny chińskiej o nazwie ejiao. Spadająca liczebność osłów w Chinach sprawiła, że producenci specyfiku pozyskiwani zwierzęta z Afryki, a Kenia stała się centrum handlu.
Zauważono, że wiele zwierząt było kradzionych, bezmyślnie i bezwzględnie zabijanych, co prowadziło do drastycznego zmniejszenia populacji. To z kolei skutkowało pogorszeniem sytuacji mieszkańców, którzy polegali na tych zwierzętach.
„Jeśli ta tendencja się utrzyma, osły zostaną zdziesiątkowane, a gospodarkę dotknie to w ogromnym stopniu.” – powiedział Peter Munya sekretarz gabinetu rolnictwa Kenii – „Chcemy powstrzymać tę przestępczość i brutalność, aby przywrócić osłowi należne mu miejsce w naszym społeczeństwie, aby wspierać go środek utrzymania i utrzymanie jego kluczowego znaczenia w zapewnianiu transportu”
“To jest ogromna wiadomość. Po miesiącach, gdy Brooke wspierała właścicieli osłów i prowadziła kampanie przeciwko handlowi, cieszymy się, że rząd Kenii podjął właściwą decyzję o ochronie osłów i zależnych od nich społeczności. Jest to również ważny i istotny krok w kierunku zwrócenia uwagi na to zagadnienie, na jakie zasługuje, i rozszerzenia zakazu w całej Afryce i poza nią ” – mówił Petra Ingram Dyrektor generalny Brooke.
Brooke East Africa, z siedzibą w Nairobi i filią Brooke w Wielkiej Brytanii, odegrała kluczową rolę w tym przełomie, współpracując z lokalnymi organizacjami w Kenii w celu zgromadzenia tysięcy właścicieli osłów, umożliwiając im podjęcie działań. Wprowadzenie zakazu to jedynie początek, władze muszą zmierzyć się z nielegalnym ubojem, przemytem i handlem skórami.
„Wygraliśmy bitwę, ale wojna o ten wyjątkowo szkodliwy handel jeszcze się nie skończyła. Z niecierpliwością czekamy na współpracę z rządem w celu egzekwowania prawa i dalszą ochronę słabszych osób i ich zwierząt. ”
Minister rolnictwa wydał dyrektywę o zamknięciu wszystkich czterech rzeźni osłów w kraju w ciągu najbliższego miesiąca. Do dnia dzisiejszego uśmiercano do 1000 osłów dziennie.
Problem nie dotyczy oczywiście wyłącznie Kenii, jednak organizacja Brooke stara się krok po kroku działać na rzecz uratowania osłów, koni i innych zwierząt pracujących na świecie.