Czapsy/Sztylpy są najpopularniejszym sposobem na ochronę łydki podczas jazdy konnej. Do codziennej, czy rekreacyjnej jazdy są wygodne i szybsze do założenia niż oficerki. To, jak ważne jest odpowiednie dopasowanie sprzętu do jazdy konnej wie każdy, a szczególnie ten kto jeździł kiedyś w źle dobranym sprzęcie.
Jak dobrać prawidłowo czapsy do jazdy konnej?
Jest kilka rzeczy, na które warto sprawdzić szczególnie, jeśli zakupu dokonujemy po raz pierwszy i nie wiemy jeszcze, co może nam później przeszkadzać.
Na początek warto wyposażyć się w miarkę krawiecką, nawet jeśli będziemy szukali czapsów w sklepie osobiście da nam to dobry punkt wyjścia. Co ważne przed mierzeniem należy ubrać się w spodnie, w których jeździmy i sztyblety. Czapsy zawsze ubierane są na bryczesy i buty, dlatego nie może ich zabraknąć przy mierzeniu. Jeśli jeździsz w podkolanówkach też o nich pamiętaj. Potrzebne nam będą dwa wymiary – grubość łydki i długość.
Jak zmierzyć nogę do zakupu czapsów?
Grubość – obwód mierzymy w najszerszym miejscu łydki. Miarka musi być napięta i powinna przylegać do nogi niezbyt mocno, ale też niezbyt luźno, aby dała prawidłowy wymiar. Zmierzmy obydwie nogi, jeśli jedna jest grubsza należy wybrać jej rozmiar przy zakupie.
Długość – są dwie metody. Możemy dokonać pomiaru od samej pięty do ok. 1/2 cm poniżej zgięcia kolana, druga metoda to mierzenie od wysokości kostki do samego zgięcia kolana.
Źle dopasowane czapsy nie tylko będą wyglądać nieestetycznie, ale maja duży wpływ na komfort użytkowania i szybsze zużycie materiału. Zbyt długie będą wbijać się pod kolano uciskając tętnicę, nacisk nogi z kolei powoduje obsuwanie się czapsów i marszczenie ich. Wszelki ucisk powoduje dyskomfort i dekoncentrację, sztylpy maja chronić nogę podczas jazdy, także dobierzmy takie, które będą dla nas jak druga skóra.
Jakie są rodzaje czapsów do jazdy konnej?
W sklepach dostępny jest szeroki wybór modeli czapsów. Chętnie wybierane są te ze skóry naturalnej, decydujemy się na ze względu na dużą wytrzymałość i estetyczny wygląd. Jednak modele ze skóry też mogą się różnić m.in sztywnością. Miękka skóra jest wygodniejsza. Te bardziej sztywne są bardziej eleganckie i ze sztybletami wyglądają prawie jak oficerki.
Na zamszowe czapsy lub wykonane z nubuku często decydują się początkujący jeźdźcy, spełniają one bardzo dobrze swoją funkcję, a często mają niższą cenę, niż eleganckie skórzane modele. Najczęściej wzmocnione są dodatkowo od wewnętrznej strony łydki.
Dla osób, które nie chcą decydować się na skórzane czapsy dobrym rozwiązaniem są czapsy ze skóry syntetycznej, ekoskóry. Oferta jest coraz ciekawsza i lepszej jakości. Producenci na szczęście zauważają zapotrzebowanie na wegańskie sprzęty wśród koniarzy. Z kolei bardzo wygodne są czapsy neoprenowe, techniczny materiał zapewnia duży komfort noszenia przez elastyczność.
Znamy już rozmiar, przymierzamy wybrany model i co dalej?
Dobre czapsy nie będą od razu leżały idealnie. Materiał, z którego są wykonane potrzebuje czasu, żeby się rozciągnąć i dopasować do łydki. Czapsy często mają wszyte gumki z boku lub z tylu (zależy od modelu i umiejscowienia zamka). Elastyczny materiał ułatwia zapięcie, które przy pierwszym przymierzeniu wcale nie powinno być takie łatwe, możemy sobie pomóc naciągając go lub poprosić kogoś o pomoc. Oczywiście nie powinny przesadnie nas uciskać. Standardowo sztylpy rozciągają się o 1 cm nawet do 2 cm po pierwszych treningach. Nowe czapsy też będą delikatnie uwierały pod kolanem podczas kucania czy siedzenia. Jak sprawdzić czy długość jest dobrze dobrana? Przyjmij pozycję taką jak przyjmujesz podczas jazdy konnej, jeśli wtedy nie uwierają nas to znaczy, że są dobrze dobrane. Po kilku jazdach, także w skutek rozciągnięcia, obniżą się o 1/2 cm.