Jak co tydzień – czwartkowy wieczór to rozmowy ekspertów w tematyce związanej z folblutami. Tym razem w programie przedstawimy historie sprzed lat, w których królować będą konie pełnej krwi angielskiej. W „Cudowne lata polskiej hodowli koni pełnej krwi angielskiej” przeniosą nas: Maria Konarska, Michał Wojnarowski i Jerzy Budny.
Cudowne lata polskiej hodowli koni pełnej krwi angielskiej
Historie wybitnych, polskich koni wyścigowych, organizacja hodowli od zera w czasach powojennych, ogromny bagaż doświadczeń i całe mnóstwo wspomnień – to wszystko podczas jutrzejszego spotkania. Dyskusja odbędzie się już dzisiaj o 20.00! Produkcję Toru Służewiec będzie można zobaczyć na profilu Toru Wyścigów Konnych Służewiec oraz na stronie internetowej torsluzewiec.pl
Goście programu to fachowcy , którzy mieli potężny wpływ na hodowlę koni pełnej krwi angielskiej przez długie lata w Polsce:
Maria Konarska – ukończyła Wydział Hodowli Zwierząt w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Po ukończeniu studiów odbyła wstępny staż pracy w Stadninie Koni Golejewko i Janów Podlaski. Następnie piastowała stanowisko zootechnika w Stadninie Koni Stubno. Od 1973 r. pracuje wraz
z mężem Grzegorzem Konarskim w Stadninie Koni Strzegom. W 1992 roku została głównym hodowcą koni tej Stadniny, gdzie pod jej ręką urodziło się szereg znakomitych koni, zdobywców najpoważniejszych nagród. Po prywatyzacji Stadniny, która miała miejsce w 1998 r., do 2008 roku kontynuowała hodowlę w imieniu Polskiej Korporacji Inwestycyjnej.
Michał Wojnarowski – absolwent SGGW, Wydziału Zootechnicznego oraz Studiów z zakresu rozrodu zwierząt pod kierunkiem prof. W. Bielańskiego w AR w Krakowie. W 1980 r. został Dyrektorem Państwowego Stada Ogierów w Łącku, a następnie w 1993 r. prezesem Zarządu tej Stadniny. Ponadto od 2007 r. pełnił funkcję Pełnomocnika Zarządu SO Łąck ds. hodowli i prób dzielności. Przez lata był członkiem wielu organizacji działających na rzecz jeździectwa i wyścigów: m.in. Prezesem Zarządu Polskiego Związku Hodowców Koni Pełnej Krwi Angielskiej, Członkiem Rady Polskiego Klubu Wyścigów, Przewodniczącym Komisji Rewizyjnej Klubu Jeździeckiego im. IV Pułku Strzelców Konnych w Łącku oraz Wojewódzkiego Związku Hodowców Koni w Warszawie, a także Wiceprezesem Stowarzyszenia Szwadronu Rzeczypospolitej Polskiej oraz Członkiem Rady Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa. Przez wiele lat sprawował funkcję Sędziego PZJ oraz PKWK.
Jerzy Budny – absolwent Wydziału Zootechnicznego SGGW, specjalizacji hodowla koni. Po odbyciu stażu w SK Rzeczna, w roku 1967 rozpoczął pracę na Wydziale Hodowli Koni, początkowo Zjednoczenia Hodowli Zwierząt Zarodowych, a następnie w miarę reorganizacji jednostek nadzorujących hodowlę w Zjednoczeniu Hodowli i Obrotu Zwierzętami. Po włączeniu jednostek hodowli zarodowej do zasobu Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa w roku 1992 został Kierownikiem Sekcji Gospodarowania Zasobem Hodowli Zwierząt w O/T AWRSP w Warszawie. Po utworzeniu Spółki Służewiec Tory Wyścigów Konnych w latach 1994 – 6 został Prezesem Zarządu, a przez kolejne 2 lata pełnił rolę Wiceprezesa. Z kolei w latach 2002-2006 był Prezesem Polskiego Klubu Wyścigów Konnych. W różnych okresach pracy zawodowej wykonywał wiele funkcji społecznych, m.in.: Przewodniczący Komisji Księgi Stadnej PSB i PASB, Członek Zespołu d/s hodowli koni w Radzie Naukowo Technicznej przy Ministrze Rolnictwa, Członek Rady Hodowlanej PZHK, Członek Komisji Oceny na wystawach, pokazach hodowlanych i testach użytkowości, Delegat na międzynarodowe kongresy i konferencje organizacji hodowlanych i wyścigowych, uczestnik komisji dokonujących zakupy z importu materiału hodowlanego. Jest autorem licznych artykułów o tematyce hodowlanej i wyścigowej w wydawnictwach branżowych.
Rozmowę poprowadzi znany duet ze spotkań „Wyścig o folbluty” Annamaria Sobierajska oraz Marek Szewczyk.
CO? Transmisja LIVE panelu dyskusyjnego: Cudowne lata polskiej hodowli koni pełnej krwi angielskiej w ramach cyklu spotkań „Wyścig o folbluty”
GDZIE? Profil Tor Wyścigów Konnych Służewiec na Facebooku oraz strona internetowa www.torsluzewiec.pl
KIEDY? 28 maja 2020 r. godz. 20.00
Informacja prasowa