Wiele godzin treningu, poświęceń a wszystko to by wjechać na parkur i jako para, stanowić jedność, być najlepszą z najlepszych. Zawody to także przygotowanie estetyczne konia do zawodów, pokazów i wystaw. Pamiętajcie, nawet jeżeli nie staniecie na podium, wasz koń powinien wyglądać tak, jakby był najdroższym koniem świata! Nasz ekspert Lucyna Skrzypczak pomoże Wam w przygotowaniu Waszych wierzchowców na zawody.
Przygotowanie konia na zawody
„Jeździectwo nie jest sportem, tylko pasją
Jeśli nie podzielasz tej pasji, nie poznasz sportu, tym samym tracisz swój czas”
Pośpiech, brak czasu i niecierpliwość, nigdy nie zespolą Cię z twoim partnerem bez względu na to jaki sport uprawiasz. Trenuj a będziesz Mistrzem w każdej dziedzinie swojego życia i z czasem uczeń przewyższy nauczyciela a do koni będzie mówił najcichszym, zrozumiałym tylko dla nich szeptem..
Obecnie sklepy oferują szeroki asortyment środków do pielęgnacji koni. Wciąż pojawiają się nowe produkty, nowe marki które zapewniają, że ich środki są najlepsze. Możecie wybierać choć zapewniam was, że aby konia uczynić najpiękniejszym, wystarczą proste i tanie sposoby a najcenniejszymi środkami podczas tych zabiegów są.. wasz czas i chęci które poświęcicie dla waszych koni.
Niech jeździectwo stanie się waszą pasją, a czas nie płynie według wskazówek zegara. Mierzcie go miarą sukcesu i zanim wjedziecie na parkur, poświęćcie kilka dni na przygotowanie waszego partnera do wyjazdu.
W zależności od pory roku, długości trwania zawodów i miejsca trwania zawodów, musicie zaopatrzyć się w podstawowe lecz niezbędne przybory i środki. W zależności od partii ciała i przeznaczenia, są to :
1. Sierść + grzywa + ogon : szczotki, zgrzebła, szczotki do włosów, spray ułatwiający rozczesywanie, szampony, ręczniki małe i duże, gumki do włosów (najlepiej silikonowe wielorazowego użytku), klipsy do włosów ułatwiające ogarnięcie włosów podczas zaplatania, grzebienie, nożyczki lub nożyk do przerywania grzywy, golarka mała, gąbki, pianka do włosów i mocny lakier oraz..ocet spożywczy!
Oczywiście w każdej stajni obowiązkowo powinny znajdować się derki z dobrej jakości polaru, wełniane, przeciwdeszczowe, ochronne, treningowe, stajenne, bawełniane (w zależności od pory roku), moskitiery.
2. Kończyny + kopyta : smary lub oleje do kopyt, kopystka, ręczniki, szczotka do kopyt, szampon antybakteryjny obowiązkowo!
3. Głowa : miękka gąbka, ręcznik mały, płyny do obmywania okolic oczu i nozdrzy a chroniące przed owadami, odkażające, wazelina do kącików warg.
W każdym przypadku w okresie od wiosny do wczesnej jesieni – płyn na owady (głowę przemywamy płynem za pomocą małej gąbki lub ściereczki, omijając okolice oczu i nozdrzy), moskitiera.
Przygotowanie do kąpieli
Zawsze przed kąpielą, jeżeli jest wymagane, golimy/strzyżemy konia. W miejscu gdzie leży nagłówek (pasek potyliczny ogłowia), usuwamy część grzywy (na odcinku od nasady grzywki w kierunku grzebienia szyjnego ok.2-3cm), by w tym miejscu ogłowie idealnie przylegało.
W zależności od upodobania, możemy także zgolić (lub przyciąć nożyczkami) nadmiar włosów po obu bokach rzepa ogonowego a tym samym wyeksponować piękne mięśnie pośladkowe i zad.
Golimy szczotki pęcinowe by nadać estetyczny wygląd pęcinom. Usunięcie nadmiaru włosów w tym miejscu zapobiega także osadzaniu się błota a tym samym powstawaniu ran, grud i innym przypadłościom skóry.