Po tegorocznym Święcie Konia Arabskiego ówczesny wiceprezes Agencji Nieruchomości Rolnych zapowiadał, że w ciągu miesiąca poznamy rozliczenie aukcji Pride of Poland. Musieliśmy czekać ponad dwa miesiące, ale dziś na stronie internetowej stadniny znalazła się informacja o kosztach i wpływach z imprezy!
Rozliczenie aukcji Pride of Poland
Liczby są następujące (źródło: Rozliczenie tegorocznego Święta Konia Arabskiego i Aukcji Pride of Poland oraz Summer Sale, SK Janów Podlaski):
Sprzedaż koni ze Stadnin Państwowych podczas Pride of Poland i Summer Sale:
SK Michałów: 3 397 000 PLN – (16 sprzedanych koni)
SK Janów Podlaski: 3 349 700 PLN – (10 sprzedanych koni)
SO Białka: 348 300 PLN – (5 sprzedanych koni)Razem: 7 095 000 PLN (Łącznie wystawiono 44 konie, sprzedano 31 koni)
Wpłaty stadnin w związku z obsługą kosztów imprezy:
SK Michałów: 280 856,40 PLN
SK Janów Podlaski: 227 359,95 PLN
SO Białka: 80 244,69 PLNRazem: 588 461,04 PLN
Koszty poniesione przez państwowe stadniny według tych wyliczeń to 8,29% wartości sprzedanych koni. Przypomnijmy, że dotychczasowy organizator, firma Polturf, pobierał od stadnin wynagrodzenie w wysokości 12% wartości sprzedanych koni, co oznaczałoby w tym roku wypłatę o 262 939 zł wyższą, niż w przypadku rozliczanych ryczałtowo MTP – czytamy na stronie SK Janów. Tym razem organizatorem imprezy była Stadnina Koni Janów Podlaski, zaś Międzynarodowe Targi Poznańskie pełniły rolę organizatora technicznego.
Niższe koszty, większe zyski?
Jak czytamy w komunikacie, “wszystkie wpływy z imprezy (wpłaty sponsorów, wynajem powierzchni handlowej, sprzedaż biletów, opłaty parkingowe) wpłynęły po odliczeniu kosztów na konto stadnin państwowych reprezentowanych przez SK Janów. Łącznie była to kwota 1 390 361,13 PLN. Międzynarodowe Targi Poznańskie otrzymały wynagrodzenie w łącznej wysokości 1 978 822,17 PLN (składają się na to nie tylko zawarte w umowie koszty organizacyjne, ale również koszty obsługi sponsorów). Wzajemna kompensata tych kwot sprawiła, że stadniny koni arabskich poniosły niższe niż w ubiegłych latach koszty obsługi imprezy”.
Co z tego wynika?
Rozliczenie aukcji Pride of Poland i Summer Sale, które zostało opublikowane na stronie stadniny, jest wyjątkowo pobieżnym komunikatem. Nie wiadomo dokładnie, co wchodziło w skład kosztów organizacyjnych, ani jakie były wpływy od sponsorów i z innych źródeł. Kwota 588 461,04 PLN jest rzeczywiście niska, jednak co właściwie wchodzi w jej skład? Zaznaczmy, że kwota podana jako wynagrodzenie Targów – 1 978 822,17 PLN – to ponad 27% kwoty uzyskanej ze sprzedaży koni! Jak ma się ta kwota i to, co wchodzi w jej skład, do konstrukcji umowy z Polturfem? Na jakiej zasadzie przebiegało rozliczenie umów ze sponsorami? Przypomnijmy, że imprezę sponsorowały w dużej mierze firmy także będące własnością Skarbu Państwa, więc rozporządzanie ich majątkiem także nie powinno być tajemnicą. Czekamy na więcej szczegółów!
Tekst: ADM