Grupa zadaniowa Międzynarodowej Konfederacji Sportów Konnych (IHSC) ds. Brexitu i prawa Unii Europejskiej (UE) w zakresie zdrowia zwierząt, opracowała rozwiązanie paszportu cyfrowego, w celu zapewnienia skutecznego transgranicznego przepływu koni sportowych, wyścigowych i hodowlanych od 2021 roku.
Cyfrowy paszport dla koni
Proponowane rozwiązanie pozwoliłoby na swobodny przepływ koni między Wielką Brytanią, a Europą po zakończeniu okresu przejściowego Brexitu w grudniu 2020 r. Spełniałoby wymogi nowego prawodawstwa UE w zakresie zdrowia zwierząt, które wchodzi w życie z początkiem następnego roku.
System paszportów cyfrowych uprościłby przemieszczanie się koni, zapewniając władzom krajów UE niezawodne informacje na temat tożsamości konia, a także monitorowanie w czasie rzeczywistym jego ruchu i informacji o własności. Paszporty te zawierałyby również aktualne szczepienia i dokumentację medyczną, umożliwiając wyższy poziom monitorowania i zapobiegania potencjalnym rozprzestrzenianiem chorób.
Paszporty cyfrowe byłyby dostępne i działałyby od początku 2021 r. Paszporty papierowe byłyby nadal wydawane, tak jak jest to obecnie wymagane przez UE. Docelowo, jeśli system zostanie zatwierdzony przez państwa członkowskie UE, mógłby być stosowany jako alternatywa dla paszportów papierowych.
Oczekuje się, że rozwiązanie, oparte na istniejącym prawodawstwie i umowach UE, zyska silne poparcie głównych interesariuszy europejskiego przemysłu konnego. Gdyby został przyjęty, zapewniłby poziom identyfikacji, bezpieczeństwa biologicznego i wykrywania chorób, który wykracza poza zakres tego, co jest obecnie zawarte w nowym prawodawstwie UE dotyczącym zdrowia zwierząt.
Grupa zadaniowa IHSC jest wynikiem wyjątkowej współpracy, która połączyła Fédération Equestre Internationale (FEI), Europejską Federację Jeździecką (EEF), Międzynarodową Federację Władz Wyścigów Konnych (IFHA) oraz Międzynarodową Federację Hodowców Pełnej Krwi (ITBF) ), European Federation of Thoroughbred Breeders Association (EFTBA).
„To bezprecedensowy pokaz solidarności dla przemysłu konnego w Europie.” – powiedział dyrektor weterynarii FEI i przewodniczący grupy zadaniowej IHSC dr Göran Akerström. -“Decyzja Wielkiej Brytanii o wyjściu z Unii Europejskiej, trudności we wdrażaniu nowego ustawodawstwa dotyczącego zdrowia zwierząt, a także problemy stworzone przez światową pandemię, mogą niekorzystnie wpłynąć na przemysł regionalny, który generuje roczne przychody przekraczające 50 mld euro i zapewnia zatrudnienie ponad 500 000 osób.”
„Wszelkie przeszkody w transgranicznym przepływie koni i personelu pomocniczego spowodowałyby ogromne straty ekonomiczne dla Wielkiej Brytanii, Irlandii i Francji, a także innych państw członkowskich UE, takich jak Niemcy, Hiszpania, Holandia i Włochy. Konieczne jest, abyśmy wdrożyli systemy i procesy zapewniające wydajne i bezpieczne transgraniczne przemieszczanie koni, a ten paszport cyfrowy odegrałby w tym kluczową rolę”.
Grupa zadaniowa spotyka się co tydzień od maja, aby pracować nad rozwiązaniami, które zapewnią niezakłócony ruch koni o gwarantowanym wysokim stanie zdrowia, a także tymczasowy ruch niezbędnych, wykwalifikowanych osób, takich jak stajenni, trenerzy, jeźdźcy, dżokeje i weterynarze przez granice UE.
Długofalowym celem jest stworzenie ogólnoeuropejskiej sieci baz danych, które rejestrują tożsamość konia, umożliwiają łatwe zlokalizowanie i identyfikację koni oraz zapewniają bezpieczny ruch koni w dowolnym miejscu w Europie.