Wiatr, deszcz i niskie temperatury – takie warunki niestety sprzyjają chorobom, także wśród zwierząt. Podpowiadamy więc, jak rozpoznać oznaki przeziębienia u koni.
Jesień nie jest zbyt łaskawa dla naszych koni. Dlatego o tej porze roku warto obserwować je jeszcze dokładniej, niż zazwyczaj, oraz zadbać o odpowiednią opiekę nad ukochanym rumakiem. Jeżeli coś zwróciło twoją uwagę, pamiętaj, by nie ignorować oznak choroby i w razie wątpliwości zawsze konsultować je z weterynarzem. Oto 6 najczęstszych oznak, że ze zdrowiem twojego końskiego podopiecznego jest coś nie tak.
Oznaki przeziębienia u koni
1. Podwyższona lub obniżona temperatura
Temperatura ciała u zdrowego konia wynosi od 37,5 do 38,5 . Każda wartość niemieszcząca się w tej skali świadczy o tym, że z organizmem dzieje się coś niedobrego. Zbyt niska temperatura może być oznaką osłabienia, z kolei gorączka to sygnał, że organizm walczy z infekcją. W obu wypadkach należy skonsultować wynik z weterynarzem i zapewnić koniowi możliwość przebywania w ciepłym i suchym miejscu.
2. Wydzielina z nosa
O ile jest przeźroczysta i niezbyt gęsta, to nie ma czym się przejmować. To naturalny objaw oczyszczania się dróg oddechowych z pyłków lub kurzu. Jednak jeżeli wydzielina robi się gęsta, o nieprzyjemnym zapachu i ma kolor od żółtego po zielonkawy to oznaka, że nasz podopieczny zmaga się z chorobą. W zależności od typu kataru może to być oznaka np. zakażenia wirusowego lub bakteryjnego.
3. Apatia
Twój z reguły żwawy koń nie ma chęci nawet kłusować, a na padoku stoi z boku i smętnie żuje siano? Może to oznaczać, że zmaga się z jakąś infekcją. Osłabiony koń będzie także szybciej się męczył i dłużej wracał do siebie po treningu. Nie daj sobie wmówić, że koń jest leniwy. Jeżeli powodem jego ospałości jest choroba, ignorowanie jej może tylko pogorszyć sprawę. Kluczem jest obserwacja zwierzęcia i skuteczne reagowanie na oznaki przeziębienia u koni.