Piękne kopyta i grzywa to wyznacznik zdrowego i pełnego energii konia. Jednak nawet litry najlepszych nabłyszczaczy nie zastąpią solidnego wsparcia od wewnątrz. Wszak na zdrowym ciele lśniąca sierść. A w zasadzie – zdrowe sierść i kopyta!
Te 5 składników powinno znajdować się w końskiej diecie, żeby sierść i kopyta wierzchowca były zdrowe. Należy jednak pamiętać, że przed uzupełnieniem żywienia konia o nowe suplementy należy wcześniej skonsultować się z lekarzem weterynarii.
Co zapewnia zdrowe sierść i kopyta?
Cynk – jest niezastąpiony w chorobach skóry i walce z jej uszkodzeniami. Pomocny będzie także w walce z grzybicą i innymi skórnymi przypadłościami. Dodatkowo przyspiesza porost sierści. Jego niedobory mogą powodować uszkodzenia naskórka i upośledzać proces gojenia się ran. Z racji tego, że jego największe stężenie znajduje się w mięśniach, kościach i wątrobie, niedobór cynku może powodować także nieprawidłowy rozwój układu kostnego u źrebiąt.
Biotyna – czyli niezastąpiona witamina B7 (znana także jako witamina H). Jej działanie jest nie do przecenienia, jeśli zależy nam na mocnych kopytach u naszego konia i zdrowej lśniącej sierści. Biotyna gwarantuje prawidłowy wzrost i elastyczność puszki kopytowej, a także przyspiesza jej procesy regeneracyjne. Dodatkowo wspiera organizm w czasie linienia i zmiany sierści, co czyni z niej niezastąpiony składnik jesiennej diety.
Miedź – jeżeli twój kary koń latem staje się uroczym gniadoszem, to winien temu może być niedobór miedzi. Pierwiastek ten poprawia kondycję skóry i włosów, wpływa także na intensywność koloru sierści. Miedź jest także niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego i krwionośnego. Razem z żelazem uczestniczy w transportowaniu tlenu do komórek, dodatkowo ułatwiając wchłanianie tego pierwiastka.
Krzem – jest on jednym z podstawowych budulców kopyt, skóry, sierści, kości i ścięgien. Pierwiastek ten zapobiega łamliwości kopyt i wypadaniu sierści. Przyspiesza także proces gojenia się uszkodzonych stawów i kości. Ma równiez zbawienny wpływ na szybkość regeneracji naskórka. Jednak to nie koniec jego dobroczynnych właściwości. Krzem pomaga też oczyścić organizm ze szkodliwych toksyn i ubocznych produktów przemiany materii.
Siarka – wpływa ona między innymi na wzrost sierści i kopyt. Kiedy jest jej zbyt mało, mogą one rozdwajać się i tracić swoją pierwotną zwartą strukturę. Siarkę znajdziemy także między innymi w mięśniach i tkance chrzęstnej, którym zapewnia właściwą regenerację w razie uszkodzeń. Dzięki swoim właściwościom pomaga szybciej uporać się z mikrourazami nabytymi w wyniku treningu. Dodatkowo pierwiastek ten działa przeciwzapalnie i przeciwbólowe.
Tekst: Judyta Ozimkowska