Derka – potrzebna koniowi czy… właścicielowi? Nowe kolory, desenie, fasony i odcienie, derki na lato, na zimę i wiele innych okazji. Zanim jednak oddasz się „derkowemu szaleństwu”, zastanów się, czy koń potrzebuje derki.
Czy konie marzną?
Zanim zaczniesz wybierać model i kolor derki, odpowiedzmy sobie na pytanie, do czego ma ona wierzchowcowi służyć. Konie przez tysiące lat radziły sobie w najbardziej ekstremalnych warunkach pogodowych, nie nosząc derek. Pomagała im w tym gruba zimowa sierść, a także inne mechanizmy termoregulacyjne, takie jak rozprowadzanie ciepła wydzielanego przez mięśnie czy układ trawienny. Jednak ich codzienność wyglądała zupełnie inaczej, niż codzienność naszych wierzchowców.
Kiedy derkowanie jest potrzebne
To, że konie umieją poradzić sobie z chłodem, nie znaczy, że derkowanie nie jest potrzebne. Nasze wierzchowce, zwłaszcza te w regularnym treningu, często są golone. Golenie sprawia, że koń mniej się poci podczas treningu, a krótka sierść szybciej później wysycha, ma więc wiele zalet. Jednak krótki włos nie będzie w stanie ogrzać naszego konia w chłodne dni, zwierzę nie może też nastroszyć go, aby uzyskać dodatkową ochronę. Dlatego konie golone bezwzględnie potrzebują derki!
Derka może przydać się też koniom, których naturalna ochrona przed chłodem jest z jakichś powodów ograniczona – np. koniom starszym czy o słabej kondycji.
Nie oszukuj konia!
Pamiętaj, że derkowanie konia, który tego nie potrzebuje, może mu zaszkodzić. Koń może próbować ogrzać odsłonięte części ciała – jak szyja czy nogi. Jednak mechanizmy termoregulacyjne działają wyłącznie na cały organizm, więc w efekcie koń przegrzewa się pod derką i poci się. Ryzykuje w ten sposób przeziębienie i negatywne skutki dla metabolizmu.
Z kolei konie, które na początku sezonu zdecydowaliśmy się derkować, nie mają okazji do uruchomienia swoich naturalnych mechanizmów termoregulacyjnych. Nie możemy więc wycofać się z decyzji w połowie sezonu.
Czy koń potrzebuje derki?
Więc… czy twój koń potrzebuje derki? Jeśli go ogolisz – na pewno. Jeśli jednak twój wierzchowiec nie jest golony, jest zdrowy, ma dostęp do ruchu na świeżym powietrzu i paszy objętościowej, najprawdopodobniej potrzebuje jedynie polarowej derki, która pozwoli osuszyć zimową sierść po treningu. Pamiętaj, że taką derkę należy zdjąć z konia, gdy tylko spełni swoją funkcję. W przeciwnym razie nasiąknie wilgocią i będzie dodatkowo schładzała organizm zwierzęcia.
Podejmując decyzję pamiętaj, żeby brać pod uwagę przede wszystkim zdrowie i komfort konia. Jeśli zdecydujesz się derkować konia, musisz wziąć na siebie odpowiedzialność za zapewnienie mu komfortu termicznego. Jednak to, że zrezygnujesz z ubrania konia w derkę, nie zwalnia cię z obowiązku kontrolowania stanu zdrowia konia i tego, czy nie marznie. Kiedy temperatury spadają poniżej zera, może się zdarzyć, że nasz koń będzie potrzebował pomocy w utrzymaniu odpowiedniej temperatury!
Tekst: Klaudyna Prochowska, ADM