Najlepsze siano, dobrej jakości owies i świetne musli, a mimo to sen z powiek spędza ci pytanie, dlaczego koń chudnie? Poznaj możliwe przyczyny tego problemu…
Nie ma wątpliwości, że dobrze zbilansowana dieta to podstawa zdrowego wyglądu naszego konia. Co jednak robić, gdy mimo naszych starań koń chudnie i wygląda coraz gorzej? Oto kilka możliwych przyczyn, ale pamiętaj, że każdy przypadek i tak najlepiej jest skonsultować z weterynarzem!
Dlaczego koń chudnie?
1. Zęby – problem z uzębieniem może powodować, że twój koń będzie gorzej gryzł pokarm, a co za tym idzie – gorzej go przyswajał. Twoją uwagę zwrócić powinno przede wszystkim zostawianie jedzenia w żłobie, problemy z kiełznaniem i niechęć konia do wejścia na kontakt w czasie jazdy. Paszczy naszego podopiecznego warto przyjrzeć się także w przypadku, gdy spędza na jedzeniu więcej czasu niż zwykle lub wypluwa większość posiłku. Przerostem uzębienia i dyskomfortem tym związanym może być spowodowane także powolne przeżuwanie. Ważnym sygnałem ostrzegawczym są też liczne niestrawione ziarna w kale.
2. Wrzody żołądka – nigdy nie należy ich lekceważyć – nieleczone mogą prowadzić do poważnych powikłań i być niezwykle groźne dla konia. Objawami, które powinny zwrócić twoją uwagę (poza niemożnością konia do przybrania na wadze) są także matowa sierść, częste leżenie i nawracające kolki. Do tego dochodzi jeszcze ospałość i brak energii. W takim wypadku najlepiej jest skonsultować się z lekarzem weterynarii, który przeprowadzi gastroskopię. To badanie pomoże wykluczyć lub potwierdzić ewentualne wrzody.
3. Niedobory pierwiastków – morfologia krwi to badanie, które szybko pozwoli weterynarzowi określić stan twojego konia i poziom wszystkich ważniejszych pierwiastków w organizmie zwierzęcia. Jeżeli twój kopytny źle wygląda, traci na wadze, a dodatkowo jest ospały, warto zbadać mu krew. Pozwoli to sprawdzić, czy jego organizm funkcjonuje prawidłowo i czy nie dzieje się w nim nic niepokojącego. Regularne badania pozwolą także w porę wychwycić początki chorób, dlatego warto włączyć je do okresowego przeglądu zdrowia konia.
4. Zarobaczenie – pasożyty także mogą przyczyniać się do problemów z osiągnięciem przez konia odpowiedniej wagi. Jeżeli problem się utrzymuje, warto zrobić badania kału i w razie potrzeby powtórzyć odrobaczanie przy użyciu odpowiednich środków. Czasami zdarza się, że niektóre pasożyty są odporne na standardowe preparaty i trzeba wtedy wkroczyć z bardziej inwazyjnymi środkami. Jednak zanim to się stanie, należy omówić całą sprawę z lekarzem prowadzącym konia i wspólnie ustalić plan działania.
5. Stres – zmiana stajni, częste zawody lub szczególnie wrażliwy charakter wierzchowca mogą powodować spadek masy. Jeżeli trafił ci się wrażliwiec, warto zadbać o jego komfort i w miarę możliwości nie fundować mu zbyt częstych zmian otoczenia. Pomóc mogą także specjalne środki wyciszające lub zioła dodawane do paszy – takie jak na przykład melisa. Jednak zanim podasz je nerwusowi, koniecznie skonsultuj się wcześniej z weterynarzem.
Tekst: Judyta Ozimkowska