Razem z mrozami i śniegiem powraca do nas temat – padokowanie koni zimą. W stajniach można spotkać zwolenników i przeciwników wypuszczania zwierząt w czasie tej pory roku. Zebraliśmy więc najważniejsze fakty i mity, które dotyczą tego zagadnienia.
Padokowanie koni zimą
Konie nie powinny wychodzić zimą – MIT
Jeżeli tylko nie wieje z prędkością miliona kilometrów na godzinę i nie zacina deszczem pomieszanym z gradem, to wychodzenie zimą na padok jest jak najbardziej wskazane nie tylko dla końskiego zdrowia, ale i psychiki. Oczywiście należy zadbać, by zwierzęta miały na padoku schronienie, gdzie w razie czego mogłyby się ukryć lub ogrzać.
Niegolonych koni nie należy derkować – MIT
O ile nasz koń jest zdrowy i w dobrej kondycji, to derka istotnie nie będzie mu potrzebna. Jednak jeżeli nasz podopieczny jest osłabiony (na przykład w wyniku zabiegu), bardzo młody lub jest już w słusznym wieku, to warto zadbać o jego komfort termiczny. Kiedy zauważysz, że twój koń ma nienaturalnie długą sierść i zaczyna chudnąć, lepiej sprawdź, czy czasem nie marznie. By to zrobić najlepiej jest dotknąć nasady jego uszu lub pachwin. Powinny być przyjemnie ciepłe.
Zimą wzrasta ryzyko kulawizny – MIT/ FAKT
Wszystko zależy od typu podłoża. Jeżeli zanim przyszedł mróz było ono odpowiednio bronowane i zadbane, to po opadach śniegu nie powinno być z nim większych problemów. Gorzej, gdy jesienne kałuże zamienią się w zimowe lodowiska, bo nikt wcześniej nie zadbał o ich usuniecie. Wtedy wypuszczanie koni na tego typu podłoże jest ryzykowne. Wystarczy jedno nieprzemyślane bryknięcie lub zagalopowanie, by trzeba było zbierać konia z padoku.
Konie powinny mieć stały dostęp do wody na padoku– PRAWDA
Niskie temperatury nie oznaczają, że naszemu zwierzęciu magicznie przestaje się chcieć pić. Jeżeli zauważymy takie objawy, nie zakładajmy, że to efekt zmniejszonego pragnienia. Równie dobrze nasz koń może nie radzić sobie z warstwą lodu na tafli wody w poidle lub woda jest dla niego zbyt zimna. W czasie mrozów należy pamiętać, by regularnie usuwać taflę, która tworzy się na powierzchni wody. W innym wypadku może to zniechęcać konie do picia jej.
Konie powinny mieć stały dostęp do siana na padoku – PRAWDA
By je zapewnić dobrym rozwiązaniem będzie postawienie na padoku paśnika. To dzięki trawieniu paszy objętościowej konie mogą się skutecznie ogrzewać. Poza tym zimą pod warstwą śniegu trudno doszukać się czegokolwiek, co byłoby jadalne. Nawet, jeżeli nasz koń dokopie się do korzonków, to razem z nimi pochłonie sporą porcję piasku. A tego należy unikać.
Tekst: Judyta Ozimkowska