Onoterapia, czyli odmiana zooterapii z udziałem osła z powodzeniem wykorzystywana już od dłuższego czasu. Jednak dopiero teraz naukowcy zaczęli zgłębiać temat testów umożliwiających ocenę charakteru zwierzęcia przed włączeniem go w zajęcia terapeutyczne.
Onoterapia, czyli…
Onoterapia przypomina hipoterapię, jednak tym razem zwierzęciem uczestniczącym jest nie koń, a osioł. Sporadycznie w onoterapii spotkać można także muły (krzyżówka klaczy konia z ogierem osła) lub ośliki (krzyżówka ogiera konia z klaczą osła).
Osioł z charakterem
Chociaż ten rodzaj zooterapii wykorzystywany jest już od długiego czasu, dopiero teraz naukowcy podjęli próbę opracowania testów charakterologicznych dla osłów. Dzięki nim możliwe byłoby określenie, czy dany osioł ma odpowiednie predyspozycje do współpracy z człowiekiem w ramach zajęć terapeutycznych. Sprawą tą zajęli się hiszpańscy badacze z Uniwersytetu w Kordobie: Carlos Antonio Gonzalez-De Cara, Alejandro Perez-Ecija, Raul Aguilera-Aguilera, Evagenlina Rodero-Serrano oraz Francisco Javier Mendoz.
Naukowcy z Kordoby zauważyli, że chociaż osły z powodzeniem uczestniczą w zajęciach dedykowanych osobom z zaburzeniami psychicznymi lub ruchowymi, to do tej pory nie funkcjonują żadne testy umożliwiające lepszą selekcję tych zwierząt do terapii. Hiszpanie przeprowadzili więc pierwszą próbę testów, które dotyczyły oślich reakcji na dźwięk i dotyk oraz ich temperamentu.
W badaniu wzięło udział 36 andaluzyjskich osłów. Jedną z najważniejszych rzeczy, którą zauważono, był fakt, że osły silniej reagują na bodźce wizualne niż dźwiękowe. Znaczącym czynnikiem okazał się także wiek zwierzęcia. Starsze osobniki potrzebowały bowiem więcej czasu na dokończenie testów. W opracowanym materiale pojawiła się także pierwsza próba stworzenia tzw. “mapy wrażliwości skóry” tych zwierząt.
Oczywiście, niezbędne są dalsze badania w tym temacie, które pozwolą zgłębić zagadnienia związane z wiekiem osłów oraz cechami gatunku. Cały artykuł “Temperament test for donkeys to be used in assisted therapy” opublikowany został w magazynie “Applied Animal Behaviour Science” (nr 11/2016).
MP