Czy wiesz, które sytuacje i dlaczego są dla twojego wierzchowca niekomfortowe? Jeżeli chcesz mieć pewność, że dobrze rozumiesz jego zachowania, dowiedz się, jak objawia się stres u konia.
Stres u konia – objawy
O zestresowaniu konia świadczą sygnały mowy ciała oraz jego zachowania. Aby prawidłowo ocenić, czy koń został wytrącony z równowagi, trzeba wziąć pod uwagę nie tyle pojedyncze oznaki, lecz cały obraz zwierzęcia oraz kontekst sytuacji. Koń, który jest zestresowany, prezentuje nieregularny i krótki ruch, a całe jego ciało jest spięte.
Bardzo często towarzyszy temu intensywne wypróżnianie się. Dlaczego? Kopytne instynktownie reagują na niepokojące je zdarzenia ucieczką, więc przed ewentualną “ewakuacją” wolą pozbyć się nadmiernego obciążenia organizmu.
Sama ucieczka także jest reakcją na stresujące zagrożenie, jeżeli jednak koń nie ma możliwości oddalić się od tego, co go niepokoi, wykazuje inne zachowania. Są to np. zgrzytanie zębami, grzebanie nogą lub rzucanie głową. Czasami zwierzęta te decydują się także na inne rozwiązania – zastyganie w bezruchu lub nawet walkę, ale jest to dla nich ostateczność i zazwyczaj decydują się na nie tylko wtedy, kiedy nie mają już innego wyboru.
Podsumowując, możemy wyróżnić 4 końskie reakcje na stres. Są to:
- ucieczka,
- zachowania zastępujące ucieczkę,
- zastyganie w bezruchu,
- walka.
Mowa ciała
O tym, że koń przeżywa stresującą dla niego sytuację, może powiedzieć nam także jego mowa ciała. Poza tym, że jest ono spięte, warto zwrócić szczególną uwagę także na oczy oraz pysk konia. Oznakami stresu u konia są:
- otwarty pysk,
- rozdęte chrapy,
- górna warga wysunięta przed dolną,
- szeroko otwarte oczy,
- górna powieka tworzy kąt prosty,
- zmarszczki nad powieką,
- widoczne białko oka,
- intensywne machanie ogonem.
Obcując z końmi, spotykamy się z tymi zachowaniami i oznakami bardzo często. Dlatego też dla bezpieczeństwa własnego oraz konia, dobrze jest znać je i rozpoznawać. Dzięki temu będziemy wiedzieli, kiedy koń znajduje się sytuacjach niekomfortowych, i mogli odpowiednio działać, by nie dopuścić do stanu stresu przewlekłego.