Konie są aktywnymi uczniami – w naturze same chcą zdobywać wiedzę, która pozwoli im na zdobycie nowych umiejętności i przetrwanie. Jakie techniki w treningu jeździeckim pozwolą nam wykorzystać naturalne predyspozycje koni i zwiększą efektywność nauki? Poznaj naturalne sposoby uczenia się koni!
Po pierwsze – naśladowanie
Pierwszą najbardziej naturalną dla koni metodą nabywania nowych umiejętności jest naśladowanie. Jak ta wiedza może nam pomóc w pracy z końmi? Czy jesteśmy zatem w stanie „nauczyć” czegoś konie, jeśli one same w naturze nie “nauczają” innych członków stada? Owszem, możemy wykorzystać ich naturalny sposób przyswajania sobie nowych rzeczy poprzez naśladownictwo innych członków stada. Ale żeby być dla nich wzorem do naśladowania zachowań, które są z naszego punktu widzenia pożądane, musimy najpierw spełnić jeden bardzo ważny warunek: podążanie wśród koni, a co za tym idzie naśladowanie zachowań innych osobników, może zaistnieć jedynie wśród członków stada. Najbardziej dobitnym przykładem jest źrebię i jego matka, ponieważ między nimi automatycznie pojawia się „połączenie”, czyli więź niezbędna do tego, aby koń widział potrzebę podążania za drugim koniem. Pomiędzy pozostałymi członkami stada również istnieje taka więź, a wynika ona ze spędzania ze sobą czasu i ze wspólnoty doświadczeń, przeżywania.
Śmiało możemy więc powiedzieć, że to istniejące przyjazne relacje pomiędzy członkami stada, a nie rywalizacja o miejsce w nim, pozwalają na ufne przebywanie ze sobą i współdziałanie w obliczu zagrożenia. Tylko w takiej atmosferze możliwe jest bycie aktywnym uczniem i czerpanie z doświadczenia innych.
Zaufanie – nie dominacja
Warunkiem, który człowiek musi spełnić, aby móc skorzystać z uczenia się koni przez naśladowanie, jest nawiązanie relacji maksymalnie przypominającej tę, jaką ma źrebię ze swoją matką.
Pamiętajmy o tym, że klacz nie dominuje swojego dziecka. Źrebię podąża za matką, ponieważ jej bezgranicznie UFA i wierzy w jej mądrość i doświadczenie. Podobnie zaczynają się zachowywać konie, które podążają za klaczą przewodniczką. Nawet jeśli nie znają bodźca, z którym właśnie przyszło im się zmierzyć, to zaufanie do doświadczenia i dobrej woli klaczy alfa skłania je do naśladowania jej zachowania, do uznania jej przywództwa i chętnego podporządkowania się mu. To ważna lekcja dla nas jako trenerów końskiego zachowania!
Naturalne sposoby uczenia się koni
Czy naśladowanie zachowań innych koni to jedyny sposób, by konie mogły się czegoś nauczyć, pozostając w zgodzie ze swoją naturą? Czy istnieją też inne naturalne sposoby uczenia się koni? Warto się nad tym zastanowić, aby nasz trening jeździecki był jak najpełniejszy i przynosił satysfakcję zarówno człowiekowi, jak i wierzchowcowi. W kolejnych artykułach będziemy omawiać następne aspekty, które koniecznie należy wziąć pod uwagę. Obserwacja koni, gdy są swobodne i pozbawione ludzkiej ingerencji, będzie dobrym punktem wyjścia!
Tekst: Maciej Łuczyński, Piotr Krawczyk