W opiece nad koniem ważne są nie tylko rzeczy, o których warto pamiętać sezonowo. Aby utrzymywać wierzchowca w dobrym zdrowiu, musimy pamiętać o regularnej pielęgnacji. Regularne zabiegi w pielęgnacji konia warto dobrze zaplanować i pilnować terminów!
Regularne zabiegi w pielęgnacji konia
Warto jak najszybciej zaznaczyć w kalendarzu, kiedy akurat naszemu koniowi wypadają terminy regularnych szczepień czy wizyt kowala. Regularne zabiegi w pielęgnacji konia warto rozplanować z wyprzedzeniem, aby uniknąć stresujących sytuacji. Nie uchroni nas to przed nieprzewidzianymi wydarzeniami, ale może znacząco zmniejszyć ich ryzyko i dobrze wpłynie na ogólny stan naszego konia!
Wizyty kowala
Jak ważne są kopyta, chyba nikomu nie trzeba powtarzać. Zadbanie o to, by koń był systematycznie werkowany czy podkuwany powinno być podstawowym obowiązkiem każdego opiekuna. W zależności od pory roku, od przyrostu rogu i od ogólnego stanu kopyt przyjmuje się, że podkuwacz powinien przyjeżdżać do konia co 4-8 tygodni. W skrajnych sytuacjach wymagane są częstsze wizyty, przy czym ograniczają się one głównie do drobniejszych, ale regularnych korekt.
U dentysty
Stan uzębienia koni wymaga stałego monitorowania i cyklicznych przeglądów. Minimum raz w roku powinno się przebadać jamę ustną, przypiłować zęby, które zaczynają lub już kaleczą język bądź policzki. Profilaktyka stomatologiczna zwiększa prawdopodobieństwo, że uda nam się utrzymać zęby naszego podopiecznego w dobrym stanie. Zdarza się, że koń wymaga częstszych interwencji np. z powodu szybciej rosnących zębów lub też z powodu pojawienia się tzw. „wilczych zębów”.
Badanie ogólne
By utrzymać zwierzę w dobrej kondycji i zdrowiu warto kontrolować stan niektórych parametrów, jeszcze zanim organizm konia zacznie dawać pierwsze symptomy. Przydatnym badaniem od jakiego warto zacząć jest proste badanie krwi. Otrzymane z laboratorium wyniki wraz z wartościami odniesienia, w szybki sposób wykażą niedobory czy nadmiar danych pierwiastków. Przyda się wówczas konsultacja z lekarzem weterynarii czy specjalistą od żywienia, który zaleci odpowiedni program suplementacji, który pozwoli przywrócić równowagę. Raz na rok/2 lata można również wykonać kontrolne zdjęcia rentgenowskie, by sprawdzić system kostny czy w przypadku już stwierdzonych np. zwyrodnień móc monitorować ich przebieg.
Szczepienia
Regularne szczepienia koni chronią przed zachorowaniem, ale również umożliwiają współzawodnictwo sportowe. PZJ określa dokładnie, że koń startujący w zawodach powinien posiadać aktualne szczepienie przeciwko grypie (wykonane co 6 miesięcy). Ten fakt należy udokumentować w paszporcie konia poprzez wpisanie daty, wklejenie naklejki z nr serii szczepionki oraz podpis i pieczęć lekarza weterynarii. Koń powinien mieć wykonane i udokumentowane również szczepienie bazowe, gdzie drugie szczepienie powinno nastąpić nie wcześniej niż 21 dnia i nie później niż 92 dnia od daty pierwszego.
Odrobaczanie
Przyjmuje się, że konie dorosłe powinny być odrobaczane minimum dwa do sześciu razy w roku, najczęściej odbywa się to w marcu, czerwcu, wrześniu i w grudniu. Taki harmonogram uwzględnia sezonowość występowania pasożytów i dlatego np. jesienne odrobaczanie powinno uwzględniać preparaty zwalczające gzy, wiosenne zaś nicienie.