Jakie są najczęstsze błędy w lotnej zmianie nogi? Dobrze jest być ich świadomym, by umożliwić sobie dojście w tym ćwiczeniu do perfekcji!
Błędy w lotnej zmianie nogi
Lotna zmiana nogi to podstawowy element dla konia startującego na poziomie klasy C, ale jego poprawne wykonanie jest niezbędne także, aby dojść do poziomu Grand Prix i płynnych zmian co tempo. Najprościej mówiąc, lotna zmiana nogi to zmiana nogi, na którą galopujemy (bez zmiany chodu). Czasem używa się też określenia “zagalopowanie z galopu”. By zrozumieć istotę tej zmiany, można wyobrazić sobie konia galopującego np. na lewą nogę i przeskakującego na prawą.
Sposobów na ćwiczenie i poprawianie lotnej zmiany nogi jest sporo, ale żeby faktycznie pracować nad tym zagadnieniem, trzeba być też świadomym najczęstszych błędów. Najpoważniejsze z nich to spóźnienie zadem lub spóźnienie przodem. W lotnej zmianie koń powinien bowiem równocześnie zmienić przednią i zadnią nogę.
Jeżeli wierzchowiec ląduje najpierw zadem – czyli spóźnia przodem – jest to błąd, który zazwyczaj wynika ze zbyt mocnej ręki jeźdźca. Drugim najczęściej spotykanym problemem jest natomiast lądowanie najpierw nogą przednią, a dopiero później zadnią – czyli spóźnianie zadem. A co je przeważnie powoduje? Są to przede wszystkim nieprawidłowo używane pomoce, za wolne ich użycie, brak skoordynowania ciała jeźdźca (łydki z biodrem i ręką). U konia natomiast przyczynami mogą być: nieprawidłowy takt galopu, naturalne skrzywienie konia, problemy związane z brakiem równowagi czy też nieprawidłowa budowa.
Tego typu błędy w pojedynczej lotnej zmianie nogi uniemożliwiają oczywiście przejście do wykonywania zmian w seriach ze względu na nierówność konia. Warto więc skorzystać z pomocy i rad dobrego trenera, żeby skorygować błędy oraz nauczyć się wyczuwać, kiedy zmiana została wykonana “na czysto”, a kiedy koń spóźnił zadem lub przodem.
MP