Jak powszechnie wiadomo, konie nie są łatwymi pacjentami do zdiagnozowania. Zazwyczaj cierpią w milczeniu i nie widać od razu, gdy gorzej się poczują. Dlatego tak ważne jest obserwowanie naszych zwierząt i regularne kontrolowanie ich stanu. Jakie są objawy choroby u konia? Oto najczęstsze z nich.
Objawy choroby u konia
- Jest apatyczny – gdy na niego patrzysz, masz wrażenie, że w ogóle nie interesuje go świat zewnętrzny. Apatia różni się od zwykłego leniuchowania. W drugim przypadku koń najczęściej ma błogą minę i wygląda, jakby był na wakacjach. W pierwszym koń wyraźnie cierpi z jakiegoś powodu. Słabo reaguje na bodźce zewnętrzne i masz wrażenie, że niewiele go obchodzi. Jeśli nawet odgłos wiadra z jedzeniem lub otwieranej torby cukierków nie robi na nim wrażenia, to znak, że trzeba interweniować.
- Nie ma apetytu – jeśli nasz zwykle łakomy podopieczny nawet nie ma ochoty podejść do żłobu w czasie karmienia, to może być to powód do niepokoju. Brak apetytu w przypadku koni często jest oznaką problemów ze zdrowiem. Najczęściej dotyczą one układu pokarmowego lub są objawem poważniejszej infekcji (często idącej w parze z gorączką). O ile zostawienie jednego posiłku nie powinno wzbudzać paniki, to już przedłużające się odmawianie jedzenia jest wskazaniem do kontaktu z weterynarzem.
- Jest leniwy – odmowa ruchu naprzód i brak sił na jeździe nie oznacza, że naszemu koniowi nie chce się pracować. Bardzo często jego niechęć do szybszych chodów wynika z problemów zdrowotnych. Osłabiony i chory koń nie będzie miał siły, by ochoczo galopować pod jeźdźcem. Zwłaszcza, jeżeli normalnie nie ma problemów na treningu. Niechęć do pracy może wynikać także z dolegliwości ze strony układu ruchu lub niedopasowanego sprzętu.
- Ma matową sierść – nastroszona sierść bez połysku jest sygnałem, że organizm naszego konia nie pracuje tak, jak powinien. Może to być oznaka choroby, niedoborów witamin lub zarobaczenia. Jeżeli do tej pory nasz koń zadawał szyku lśniącą sierścią, a teraz straszy matowym włosem, to należy się temu bliżej przyjrzeć. W takich przypadkach, po konsultacji z weterynarzem dobrze jest wykonać badania krwi, by móc ocenić stan zdrowia naszego podopiecznego.
- Ciężko oddycha – przyspieszony oddech i dłuższe niż zwykle wracanie do siebie po jeździe powinny wzbudzić czujność jeźdźca. Podobnie rzecz ma się z utrzymującym się kaszlem lub wyraźnymi trudnościami w oddychaniu w czasie pracy. Przy tego typu objawach może pojawiać się także nadmierne pocenie, nawet przy niezbyt intensywnym wysiłku.
- Chudnie – jeżeli mimo braku zmian w karmieniu i treningach nasz koń traci na wadze oznacza to, że coś mu dolega. Przyczyną mogą być robaki lub problemy z uzębieniem. Niezależnie od potencjalnych przyczyn zawsze warto dokładnie zbadać stan naszego konia i w razie potrzeby skonsultować go z weterynarzem. Problemy z przyswajaniem paszy mogą pojawiać się przy chorobach układu pokarmowego, na przykład przy chorobie wrzodowej.
Tekst: Judyta Ozimkowska