Konie nie potrafią mówić, ale to nie oznacza, że nie umieją się skutecznie komunikować. Zatem co znaczy rżenie konia? Przez lata ewolucji wykształciły cały arsenał dźwięków, który ma informować pozostałych członków stada o tym, co zwierzę chce w danym momencie przekazać. Sprawdź, czy znasz je wszystkie.
Co znaczy rżenie konia?
Ciche niskie rżenie
Jest sygnałem zadowolenia. Może być zarówno sposobem na powitanie ulubionego członka stada lub opiekuna z jedzeniem. W ten sposób klacz wita także swojego źrebaka. To sygnał, że koń ma jak najlepsze zamiary i jest przyjaźnie nastawiony do tego, ko się do niego zbliża. Jeżeli słyszycie ten odgłos, kiedy wchodzicie do stajni, to znak, że jesteście naprawdę mile widziani przez jej mieszkańców.
Głośne rżenie
Jest niczym innym jak nawoływaniem towarzyszy. Często słychać je w przypadku, gdy któryś z koni musi zostać sam w boksie i nie widzi reszty towarzyszy. Rżenie jest wtedy słyszalne z naprawdę sporych odległości. Bardzo często spotyka się także z odzewem ze strony pozostałych kopytnych. To koński sposób na pokazanie swojej lokalizacji i ustalenie odległości, w jakiej znajduje się stado. Konie rżą w ten sposób, kiedy są niespokojne i nie chcą być samotne. Przy tego typu nawoływaniu lepiej nie znajdować się w pobliżu końskiego pyska. Dźwięk potrafi być naprawdę przeszywający.
Parskanie
Koń parska najczęściej wtedy, kiedy jest zrelaksowany. W trakcie jazdy jest to zazwyczaj sygnał odprężenia, któremu często towarzyszy obniżenie głowy. Ten dźwięk można usłyszeć także wśród koni, które biegają i bawią się ze sobą na padoku. Radosne parskanie jest oznaką rozluźnienia i zdrowia.
Chrapanie
Głęboki i donośny dźwięk najczęściej jest oznaką dużego zaniepokojenia, obawy i stresu. Ma informować pozostałych członków stada, że coś w otoczeniu konia nie jest w porządku. W trakcie wydawania takiego dźwięku koń jest wyraźnie spięty i gotowy do ucieczki w razie eskalacji zagrożenia. Nieważne, czy jest to kałuża, czy wielka foliowa płachta – chrapanie może być wywołane przez dowolny przedmiot (lub jego brak).
Kwiczenie
Bardzo często towarzyszy procesowi zapoznawania się dwóch nowych koni. Kwiczenie jest w tym wypadku ostrzeżeniem i sygnałem, że dane zwierzę nie życzy sobie bliższych kontaktów. Jeśli jego towarzysz nie uszanuje tego komunikatu, może dojść do “rękoczynów”. Kwiczenie może mieć różną intensywność i natężenie – w zależności od stopnia zdenerwowania konia.
Ryczenie
To dźwięk, który trudno pomylić z jakimkolwiek innym z końskiego arsenału. Słychać go w czasie walk miedzy dwoma ogierami. Ryczenie oznacza, że sytuacja między osobnikami jest bardzo napięta. Zdarza się także usłyszeć ryczenie w stadzie, do którego wprowadzamy nowego konia. Wtedy najczęściej słychać je w przypadku naprawdę poważnych konfliktów o dominację miedzy nowym koniem a pozostałymi członkami grupy.
Tekst: Judyta Ozimkowska