Są one podstawą diety naszych koni, dlatego tak ważna jest ich jakość. Warto wiedzieć, jak powinny wyglądać dobre siano i słoma. W ten sposób możemy zapewnić naszemu koniowi to, co najlepsze i uchronić go przed niebezpiecznymi chorobami.
Dobre siano i słoma – na co trzeba zwrócić uwagę?
- Kolor – zdrowy żółty kolor słomy, to jedna z najprzyjemniejszych barw (nie bez powodu mówi się o kolorze słomkowym). Wszelkie szare i ciemne płaty powinny nas zaniepokoić, gdyż świadczą o jej złej jakości. Jeśli chodzi o siano, to powinno mieć ono kolor jasnozielony, ewentualnie jasnozłoty. Zbyt intensywna żółć lub brązowe plamy to znak, że to nie jest odpowiedni wybór dla naszych koni. Jeżeli siano jest intensywnie żółte i przypomina bardziej słomę znaczy to, że prawdopodobnie było zbyt suche w czasie ścinania i ma niewiele wartości odżywczych.
- Zapach – nie ma niczego przyjemniejszego, niż zapach dobrego jakościowo siana. Powinien on być delikatny i słodkawy – nie do pomylenia z żadnym innym. Wystarczy rozpakować jeden snopek, by wypełnić tym aromatem spore pomieszczenie. Jeśli jednak zamiast niego czujesz nieprzyjemny, zbutwiały zapach to znak, że w sianie jest pleśń i lepiej nie podawać go koniom. Podobnie rzecz ma się ze słomą. Nie jest ona specjalnie aromatyczna, jednak jeżeli wydziela nieprzyjemny zapach to znak, że zadomowiła się w niej pleść i należy całość wyrzucić.
- Wygląd – brzydka słoma z mnóstwem patyków i gałęzi nie jest najlepszym wyborem na posłanie naszego konia. Oczywiście wszelkie śmieci lub ich fragmenty także są czynnikiem dyskwalifikujących. W przypadku siana dobrze jest przyjrzeć się jego źdźbłom. Jeżeli są poprzerastane oznacza to, że nie jest ono specjalnie odżywcze. Także w tym wypadku duża ilość patyków i zanieczyszczeń świadczy o tym, że lepiej wybrać inną partię.
- Waga – niestety nie ma tutaj widełek wagowych, trzeba polegać na swoim wyczuciu. Jeżeli bez problemu podnosisz kilka kostek siana na raz znaczy to, że mogło zostać zbyt mocno wysuszone. Z kolei jeżeli nawet jedna kostka sprawia ci problem to znak, że jest ono zbyt wilgotne i stanowi idealną pożywkę dla pleśni. Najlepiej wypracować sobie pewne wyczucie w rękach, które pozwoli nam mniej więcej określić wagę dobrego snopka.
- Obecność kurzu – jeżeli rozcinasz snopek siana lub słomy i powietrze wypełnia się kilogramami kurzu znaczy to, że nie trafiłeś najlepiej z wyborem dostawcy. Im mniej duszących drobinek w sianie i słomie, tym lepiej. Powodów zakurzenia może być wiele, jednak niezależnie od jego przyczyn należy unikać tego typu partii. Ostatecznie cały ten brud trafi do końskich płuc, które z reguły nie znoszą tego najlepiej.
Tekst: Judyta Ozimkowska