Prototypowa uprząż lecznicza dla koni została skonstruowana przez badaczy i inżynierów z Uniwersytetu Saskatchewan w Kanadzie. Urządzenie zostało specjalnie zaprojektowane dla zwierząt w trakcie leczenia urazów i złamań kończyn.
Uprząż lecznicza dla koni
Naukowcy mają nadzieję, że maszyna będzie w stanie pomóc koniom po bardzo ciężkich wypadkach. Ma być wykorzystywana w rehabilitacji koni z problemami mięśniowo-szkieletowymi, zapewniając możliwość poruszania się przy jednoczesnym odciążeniu kończyn i rozłożeniu ciężaru ciała zwierzęcia. Grupa badawcza składała się z specjalistów technicznych, specjalisty ds. końskiej biomechaniki i weterynaryjnego radiologa.
Duża masa ciała konia powoduje, że w przypadku złamań często pojawiają się komplikacje lub leczenie jest wręcz niemożliwe. Używane obecnie “temblaki” znacznie obciążają klatkę piersiową i brzuch zwierzęcia oraz ograniczają możliwości ruchowe. To może prowadzić do problemów z płucami i powstania odleżyn. Uprząż zaprojektowana w Kanadzie ma więc nie tylko odciążyć konia, lecz także pozwalać mu na swobodne poruszanie się, które ograniczy zanik mięśni u chorego zwierzęcia. Poza tym dzięki tej uprzęży weterynarze będą mieli lepszą kontrolę nad końskim pacjentem. Urządzenie ma zmniejszyć ból rehabilitowanych zwierząt, skrócić czas leczenia i zredukować stres.
Głównymi beneficjentami tego urządzenia będą konie z urazami kończyn, ale nie tylko. Mogą korzystać z niego także wierzchowce z problemami neurologicznymi.
Źródło: University of Saskatchewan. “New device gives healing horses a lift.” ScienceDaily. 11 April 2016
Tekst: MZ