Sezon na kleszcze w Polsce trwa od marca do listopada. Jak chronić konia przed kleszczami? Czym grozi ukąszenie? Czas zainteresować się tym tematem!
Kleszcze – realne zagrożenie
Ukąszenia przez kleszcze mogą być nieprzyjemne i groźne w skutkach. Mogą powodować podrażnienia skóry, stany zapalne, a w gorszych przypadkach także stać się przyczyną zakażenia groźnymi chorobami, znanymi jako piroplazmozy czy babeszjozy.
Trudno jest uchronić konia przed ukąszeniem. Kleszcze często żyją w wysokiej trawie, występują w lasach, na łąkach i w zaroślach. Spotkać je można zarówno w terenach sąsiadujących z miastami, jak i na wsi. Konie mogą zebrać wiele kleszczy podczas zwykłego pasienia się czy wycieczki w teren.
Jak chronić konia przed kleszczami?
Na rynku dostępne są różnego rodzaju preparaty odstraszające owady i obroże dla koni. Niektóre z nich mają odstraszać także kleszcze. Warto jednak wziąć pod uwagę, że ich skuteczność zależy od bardzo wielu czynników. Po pierwsze, kleszcze występujące na danym terenie mogą nie reagować na te same substancje, które skutecznie odstraszają je na innym terenie. Dodatkowo może się zdarzyć, że w przypadku niektórych koni substancje będą bardziej skuteczne niż u innych.
Dlatego najwięcej pewności uzyskamy codziennie dokładnie oglądając konia. Warto zwrócić szczególną uwagę na nogi, brzuch, okolice ogona, spodnią część głowy i grzywę konia. Kleszcze mogą jednak wgryźć się właściwie wszędzie! Na szczęście aby doszło do zakażenia pierwotniakami powodującymi babeszjozę, potrzebne jest trochę czasu. Regularne kontrolowanie konia może więc skutecznie pomóc zapobiegać zakażeniu.
Niestety zwierzęta zakażone babeszjozą pozostają jej nosicielami! Może dojść do zarażenia innego konia np. poprzez zanieczyszczone igły czy strzykawki. Dlatego szczególnie ważne jest regularne badanie koni oraz utrzymywanie odpowiedniej higieny!
Przewiezienie konia będącego nosicielem pierwotniaków na teren, gdzie one nie występują, może spowodować pojawienie się choroby na danym obszarze.
Pamiętajcie, że kleszcze są groźne dla koni, ale także dla ludzi, psów, kotów i innych zwierząt. Uważajcie podczas wiosennych i letnich spacerów!
ADM