Żywienie konia wiosną powinno nieco różnić się od zimowej diety wierzchowca. Na co zwrócić uwagę, planując menu podopiecznego na najbliższe miesiące?
Zimą nasze konie żywią się zupełnie inaczej, niż w cieplejszych miesiącach. Warto pamiętać, że siano, którym karmiliśmy konie w chłodniejsze dni, różni się składem od świeżej wiosennej trawy. Początek wiosny to też czas przesilenia – zmienna pogoda, wymiana sierści i zmiana sposobu żywienia mogą wpłynąć na osłabienie końskiego organizmu. Żywienie konia wiosną powinno uwzględniać wszystkie te elementy!
Żywienie konia wiosną
- Dostosuj do potrzeb. Wiadomo, że wszelkie zmiany w trybie żywienia konia powinny być poprzedzone analizą potrzeb. Niektóre konie zimą mniej pracują i nabierają tłuszczyku, inne z kolei pożytkują całą energię na ogrzanie się, i w efekcie tracą masę. Warto też ocenić, jak zmieni się rutyna naszego konia podczas cieplejszych miesięcy i dostosować do wszystkich tych kryteriów wiosenny plan żywienia.
- Uzupełniaj niedobory, ale nie przesadź z suplementacją! Wiosenne przesilenie to czas, kiedy koń ma zwiększone zapotrzebowanie na witaminy i minerały. Wymiana sierści to proces obciążający cały organizm. Do tego zmienna pogoda to zwiększone ryzyko infekcji. Także zimowa dieta oparta o siano często jest bardziej uboga, niż wiosenno-letnie menu. Dlatego warto zadbać o odpowiednią suplementację tych składników odżywczych, których w diecie naszego wierzchowca brakuje. Ale uwaga! Zanim podasz jakiekolwiek suplementy, skontaktuj się ze specjalistą. Nadmiar niektórych składników w diecie może być równie groźny, co ich niedobór! Pamiętaj też, żeby wszelkie zmiany w żywieniu wprowadzać stopniowo.
- Wiosenna trawa różni się nie tylko od siana, ale też od trawy, którą nasze konie żywią się latem. Jest bogatsza w większość składników odżywczych oraz bardziej kaloryczna. Dlatego warto wziąć to pod uwagę także wybierając paszę treściwą, którą karmimy konia. Ponieważ pasza treściwa to jednak nie tylko kalorie, także tutaj bądź ostrożny i dostosuj rodzaj paszy oraz jej dawkę do kondycji konia, obciążenia pracą, jego zdrowia i potrzeb żywieniowych. Koniecznie też pamiętaj, że nie wolno wypuścić konia od razu na cały dzień na świeże, zielone pastwisko!
- Nie zapominaj o wodzie! To przesłanie jest niezwykle ważne przez cały rok. Koń powinien mieć zawsze dostęp do świeżej wody, a w szczególnie intensywnie spędzane dni może być potrzebne także uzupełnienie elektrolitów, które usuwane są z organizmu podczas pocenia się zwierzęcia.
ADM