Odwodnienie u koni jest bardzo niebezpieczne, może zakończyć się nawet śmiertelnie. Konie w intensywnym treningu powinno się zawsze uważnie obserwować, ale zbliżają się ciepłe dni i warto sobie przypomnieć o czym należy pamiętać.
Odwodnienie u koni, jak jemu zapobiec:
Wszyscy wiedzą, że koń musi mieć zawsze dostęp do świeżej wody. Podczas zawodów również, nie należy wtedy ograniczać dostępu do picia. Zdarza się, że konie nie lubią pić wody podczas podróży lub w nowym miejscu, można spróbować urozmaicić smak, aby woda była dla konia przystępniejsza i ciekawsza do picia. Można dodać miętę, sok jabłkowy lub specjalne płyny, które są dodatkiem do pojenia koni.
Dołączenie sianokiszonki do diety konia jest wskazywane w przypadku koni, które mało piją, ze względu na wysoką zawartość wilgoci. Dostarcza wierzchowcowi wody i pomaga zapobiegać kolce. Nasączone wodą siano może być alternatywą dla tego rozwiązania, przede wszystkim jest tańsze.
Podczas letnich zawodów pamiętajcie, że jeśli akurat nie dosiadacie konia powinien on stać w cieniu. Pocąc się nawet niedostrzegalnie dla waszego oka zwierzę w tym czasie również traci wodę z organizmu.
Po treningu w gorący dzień schłodźcie zwierzę po intensywnej pracy. Im szybciej przestanie się pocić tym mniej wody straci.
Jak sprawdzić czy koń jest odwodniony:
Najłatwiej jest wykonać badanie krwi, badanie powinno pokazywać ile białek znajduje się w osoczu, a następnie proporcję czerwonych krwinek w krwi w porównaniu do osocza.
Istnieją objawy odwodnienia, na które trzeba zwracać uwagę:
Koń długo nie oddaje moczu lub jest on ciemniejszy niż zwykle. Błony śluzowe mogą być bardziej czerwone i suche lub śluz jest bardziej gęsty, jeśli koń jest odwodniony. Kiedyś stosowano testy skórne, jednak z czasem okazało się, że nie są one do końca sprawdzalne i raczej nie są wskazane.
Jak koń się odwadnia:
Niektóre konie mają tendencję do wzmożonego pocenia się, ale nie tylko podczas treningu w taki sposób konie mogę tracić wodę, także poprzez wzmożone oddychanie.
Koński pot zawiera więcej elektrolitów niż płyny ustrojowe, co właściwie znaczy, że zwierzę pocąc się traci więcej soli niż wody. Podczas treningu traci 7/8 litrów wody, maksymalne wynosi 15 litrów na godzinę, choć może to ulegać zmianie w zależności od temperatury, nasłonecznienia, poziomu wysiłku i sprawności konia.
MZ