Żywienie konia może przyprawić właściciela o prawdziwy ból głowy, a wiosna to czas, kiedy warto przemyśleć dietę wierzchowca. Dobieranie diety dla konia wymaga pamiętania o kilku sprawach. Podpowiadamy, jak się za to zabrać!
Dobieranie diety dla konia
- Sama trawa nie wystarczy. Wprawdzie większość rekreacyjnych, lekko pracujących koni nie potrzebuje więcej energii niż ta, której w sezonie wiosenno-letnim dostarczy im pastwisko. Jednak współcześnie rosnąca na pastwiskach trawa często nie spełnia wszystkich końskich potrzeb jeśli chodzi o minerały i mikroelementy. Naukowcy wskazują, że pastwisko dostarcza na przykład ok. połowę cynku, który jest potrzebny do prawidłowego funkcjonowania końskiego organizmu! Jeśli twój koń nie cierpi na brak energii i nie traci na wadze żywiąc się jedynie paszą objętościową, nie musisz wprowadzać do jego menu paszy treściwej. Warto jednak sprawdzić, czy nie potrzebuje on suplementacji niektórych witamin i minerałów.
- Sól i elektrolity. Skoro już jesteśmy przy minerałach, gdy temperatury rosną, warto zastanowić się, czy koń nie potrzebuje także uzupełnienia elektrolitów. Intensywny wysiłek czy pocenie się sprzyjają utracie elektrolitów. Jedną z metod ich uzupełnienia jest dbanie o obecność odpowiedniej ilości soli w końskiej diecie. Elektrolity można też podawać rozpuszczone w wodzie. Woda jest też niezbędna, aby gospodarka elektrolitowa przebiegała poprawnie!
- Objętość to podstawa! Podstawą diety konia powinna być pasza objętościowa. Jej niedobór może powodować wystąpienie wrzodów żołądka, kolki, problemy z układem trawiennym. Brak dostępnej paszy objętościowej powoduje też nudę i w efekcie zachowania stereotypowe. W ciągu doby koń powinien zjeść paszę objętościową o masie ok. 2-2,5% jego własnej wagi. Konie mające problem z nadwagą powinny zjadać mniej, jednak obniżenie dawki do mniej niż 1,5% masy ciała może powodować problemy zdrowotne i powinno odbywać się pod kontrolą weterynarza!
- Częściej i mniej! Konie przyzwyczajone są do pobierania małych porcji paszy przez całą dobę. Dlatego system, w którym dostają 2-3 duże posiłki w ciągu dnia nie jest dla nich zbyt zdrowy! Szacuje się, że podczas jednego posiłku koń nie powinien zjeść więcej niż ok. 500 g paszy na 100 kg własnej masy. Pomoże to uniknąć kolek i innych problemów zdrowotnych.
- Każdemu według potrzeb! Każdy koń ma inne potrzeby żywieniowe. Dlatego nie warto ulegać modom i podglądać systemu żywienia innych koni w stajni. Dobieranie diety dla konia musi opierać się o ocenę jego prawdziwych potrzeb. Realistycznie oceń jego kondycję, wymiar pracy i potrzeby. Nadmiary w żywieniu koni bywają równie groźne co niedobory!
ADM