Jakość siana, które podajesz swojemu koniowi jest bardzo ważna. Znajomość wartości odżywczych, jakie zawiera może pomóc w stwierdzeniu czy konieczna jest suplementacja. Obserwacja, jak siano wygląda może dostarczyć nam paru wskazówek odnośnie jego jakości.
Jakość siana:
Miękkie i liściaste siano będzie lepiej przyswajalne i łatwiejsze w trawieniu dla konia. Dostarczy mu, także więcej energii niż zgrubiałe siano z dużą ilością twardych łodyg.Niestety jeśli nie poddamy paszy pełnej analizie, nie będziemy w stanie prawdziwie stwierdzić, jak dobre lub nie, ono jest.
A żeby takiej dokonać trzeba znać również czynniki, które wpłynęły na jakość siana podczas wzrotsu roślin. Pogoda w trakcie wzrostu, koszenia i zbiórki siana z łąki, czas zbierania oraz warunki przechowywania mają także wpływ na jakość i wartości siana.
Poprawić jakość siana można poprzez użycie parownicy. Podgrzewa ona siano i nawilża. Poprzez wzrost temperatury do 100 °C para zabija bakterie i zarodniki pleśni. Z tym procesem trzeba być jednak ostrożnym, aby nie uzyskać odwrotnego efektu od zamierzonego i nie stworzyć sprzyjających warunków do rozwoju pleśni i bakterii poprzez niewystarczająco wysoką temperaturę. Specjalistyczne parownice są niestety dość drogie.
Siano mało wartościowe można wzbogacić suplementacją dodatków o sprawdzonej jakości. Częściowo mniej wartościowe siano można wymienić na dobrej jakości źródło włókna, które będzie bardziej kosztowne. Suplementacja będzie przydatna w przypadku koni starszych i tych o słabszej kondycji, może to pomóc w osiągnięciu lepszych wyników treningowych.
MZ