Wiosna i związany z nią wzrost temperatury sprawiają, że z każdym dniem obserwować będziemy wzrost aktywności kleszczy. Oto najważniejsze informacje o kleszczach, które warto znać, żeby dbać o bezpieczeństwo swojego konia.
Informacje o kleszczach
- Konie, podobnie jak inne duże ssaki oraz ludzie, atakowane są przez dorosłe osobniki kleszczy, które czekają na swoich żywicieli na trawach i niskich krzewach do wysokości ok. 1 metra nad powierzchnią ziemi. Dlatego w sezonie pastwiskowym tak ważna jest profilaktyka – zarówno u koni, jak i u ludzi!
Fakt znajdowania kleszczy w górnych partiach ciała u ludzi i zwierząt (u koni będzie to np. okolica grzywy) wynikać może nawet z kilkugodzinnych wędrówek kleszczy w poszukiwania dogodnego miejsca do wkłucia. Podczas oglądania siebie oraz konia nie koncentruj się więc jedynie na tych partiach ciała, które znajdowały się na poziomie zarośli.
Ryzyko przeniesienia drobnoustrojów po wczepieniu się kleszcza wrasta w miarę upływu czasu, a najwyższe jest po 72 godzinach. Bardzo ważne jest zatem jak najszybsze i poprawne usunięcie kleszcza.
Z powszechnie występujących w Polsce dwóch gatunków, kleszcz pospolity może przenosić krętki Borrelia oraz riketsje Anaplasma phagocytophilum, podczas gdy kleszcz łąkowy przenosi piroplazmy (B. caballi, T. equi). W przypadku bakterii Anaplasma możliwość infekcji występuje już po 3-4 godzinach, a bakterii Borrelia i Babesia – po 16-18 godzinach.
Kleszcze zaczynają poszukiwać żywicieli już przy temperaturze powyżej 5°C. Z powodu ocieplenia klimatu i związanego z tym wydłużenia się okresu aktywności kleszczy w ciągu roku, należy być więc wyczulonym na ich obecność już od wczesnej wiosny!
informacja prasowa ESCCAP Polska, MP