Praca na lonży to temat, który często bywa zaniedbywany. Tymczasem dobrze przeprowadzona może być doskonałym uzupełnieniem treningu! Poznaj zasady dobrego lonżowania i czerp korzyści z tej formy pracy!
Pamiętaj, że dobre lonżowanie nie nie polega na “gonieniu konia w kółko”. Może to być normalny wartościowy trening. Warto nauczyć się dobrze lonżować pod okiem ekspertów, aby taka praca przynosiła korzyści tobie i koniowi! Miej w pamięci kilka ważnych zasad!
Zasady dobrego lonżowania
- Dobra pozycja. Wyobraź sobie, że ciało twojego konia stanowi podstawę trójkąta. Ty natomiast stoisz na szczycie tego trójkąta. Ramionami trójkąta są lonża i bat. Taka pozycja pozwoli ci na dobrą komunikację z koniem i na przekazywanie mu jasnych i czytelnych sygnałów. Oczywiście jest to pozycja podstawowa – przekazując sygnały czy reagując na konkretne zachowania konia musisz dostosować swoją pozycję czy pozycję bata. Rób to konsekwentnie i tak, żeby koń odebrał sygnały przekazywane przez twoją mowę ciała!
- Stojąc czy chodząc? Są różne szkoły – jedni mówią, że należy chodzić wraz z koniem po mniejszym okręgu, inni, że wystarczy stać w środku w jednym miejscu i obracać się. W przypadku koni młodych i niemających dużego doświadczenia w pracy na lonży z pewnością łatwiej będzie Wam się porozumieć, jeśli będziesz poruszał się razem ze zwierzęciem. Mniejsze jest też ryzyko, że szybko zakręci ci się w głowie! 😉
- Pilnuj swojej przestrzeni. Niezależnie od tego, czy pracujesz na ogrodzonym ringu, czy na okręgu wyznaczonym na większym placu, pamiętaj, że koń musi zachować odpowiednią odległość od ciebie. Możesz oczywiście prosić go o zmniejszenie czy zwiększenie koła, jednak nie możesz pozwolić na “ścinanie” łuku przez konia czy podchodzenie do ciebie, kiedy o to nie prosisz.
- Opanuj kryzys. Podobnie jak pod siodłem, na lonży także może się zdarzyć, że koń się spłoszy czy poczuje potrzebę rozładowania energii. Pamiętaj, że twoim zadaniem wtedy jest jak najszybsze opanowanie kryzysu. Postaraj się zachować spokój, rozluźnić swoje ciało i ramiona. Nie biegnij za koniem – w ten sposób zwiększysz jego stres. Spróbuj przekazać mu swoją spokojną postawę i jak najszybciej odzyskać kontrolę nad sytuacją. Pamiętaj, że niekontrolowany galop na małym okręgu grozi poważną kontuzją!
- Lonża to też trening! Na koniec zasad dobrego lonżowania jeszcze jedna porada. Pamiętaj, że praca na lonży to także forma treningu! Załóż sobie cel do osiągnięcia, zajmij konia przejściami, zmianami średnicy koła, możesz też wprowadzić drążki czy chody boczne. Dostarczaj koniowi różnorodnych zadań, a odwdzięczy się skupieniem, a efekty będzie widać w codziennej pracy!
ADM