Witaminy i minerały w końskiej diecie pełnią bardzo ważne funkcje. Często zdarza się, że niezbędna jest ich suplementacja ze względu na niedobory w paszy objętościowej i treściwej.
Witaminy i minerały w końskiej diecie
Witaminy to substancje organiczne, które w niewielkich ilościach niezbędne są do prawidłowego funkcjonowania organizmu konia. Są one istotne dla metabolizmu, ale ich nadmiar może być równie szkodliwy co ich niedobory. Jeśli wierzchowiec je dużo zielonki, nie powinien potrzebować suplementacji witamin. Właśnie dlatego wiele koni rekreacyjnych nie potrzebuje dodatkowych pasz, ponieważ karmienie pastwiskowe w zupełności zaspokaja ich potrzeby. Natomiast konie sportowe, które mniej czasu spędzają na łąkach, wymagają podawania dodatkowych pasz i suplementów, które między innymi uzupełniają ich zasoby witamin z grupy B.
Jak sprawdzić, czy koń ma wystarczająco dużo witamin? Niedobór witamin z jednej grupy zdarza się bardzo rzadko – raczej można spotkać konia z ogólną awitaminozą. Dobrze skomponowana dieta powinna sprawić, że problem niedoborów witamin nie będzie nas w ogóle dotyczył.
Potęga minerałów
Zapotrzebowanie koni na minerały nie jest bardzo duże, jednak składniki te biorą udział w wielu istotnych funkcjach fizjologicznych, takich jak np. przekaz energii, czyli przetwarzanie energii pochodzącej ze spalania paszy na energię, którą może wykorzystać w pracy i codziennym funkcjonowaniu. Minerały są też istotnym budulcem końskiego ciała – molekuł witaminowych, hormonów oraz aminokwasów.
Tak samo istotne jak same minerały są ich wzajemne proporcje. Poziom koncentracji minerałów wpływa bowiem na zdolność ich przyswajania oraz wykorzystanie innych składników odżywczych. Makroelementy – jak wapno, magnez, fosfor, sód czy potas – są potrzebne organizmowi w większych ilościach. Mikroelementy, jak miedź, cynk, manganian, jod, żelazo, selen – są niezbędne w znacznie mniejszych ilościach.
Jak sprawdzić, czy dostarczamy koniowi wystarczające dawki makro- i mikroelementów? Jeśli nasz koń jest z natury chętny do pracy, a nagle staje się leniwy i ma problemy z koncentracją, może to oznaczać, że jego dieta jest zbyt uboga w minerały.
Podobnie jak niestaranna praca, niepokojącym sygnałem sugerującym niedobory mineralne mogą być brzydkie i pękające kopyta lub niezadowalający wygląd i słaba kondycja sierści. Trudno jest oczywiście samemu ocenić, którego ze składników brakuje naszemu koniowi. Dlatego też dobrze jest zaopatrzyć się w suplement bądź lizawkę bogatą we wszystkie składniki, które powinniśmy dostarczyć naszemu rumakowi. Podczas wyboru weźmy jednak pod uwagę, jaki jest skład pozostałych elementów diety, aby nie przedawkować niektórych składników!
ADM