„Anemiczny” to słowo, które pojawia się nawet w języku potocznym. Mamy wtedy na myśli kogoś kto jest słaby, wyciszony, sprawia wrażenie chorowitego. Oczywiście jest w tym wiele prawdy. Jednak pod pojęciem medycznym kryje się wiele więcej. Anemia u koni, podobnie jak u ludzi, to niedokrwistość, czyli spadek liczby erytrocytów we krwi.
Anemia u koni – jak ją rozpoznać?
W większości przypadków objawia się u koni bladością błon śluzowych. Najłatwiej zaobserwować to na dziąsłach i spojówkach. Przy zaawansowanej anemii zaobserwujemy przyspieszenie akcji serca oraz oddechów. Wywołane jest to niedotlenieniem organizmu zwierzęcia. Czerwone krwinki są odpowiedzialne za transport tlenu. Zatem im mniej erytrocytów tym mniej tlenu dociera do komórek. Organizm, żeby dostarczyć odpowiednią ilość tlenu musi przyspieszyć tętno i oddechy.
Anemia nawet niewielkiego stopnia powoduje pogorszenie końskiego samopoczucia, niechęć do wysiłku, słabszy apetyt i co za tym idzie utratę wagi ciała.
Jeśli twój koń wykazuje, wyżej wymienione objawy koniecznie zgłoś problem weterynarzowi. Ten powinien przeprowadzić badanie morfologiczne krwi. Dopiero wyniki badań pozwolą określić rodzaj anemii, jej nasilenie i pomóc w zwalczeniu przyczyny. Podczas leczenia ważne jest okresowe przeprowadzanie badań krwi, w celu porównania wyników i weryfikacji leczenia.
Przyczyny anemii u koni:
Klasyfikuje się je do trzech grup:
- Niedokrwistość spowodowana przez wykrwawienie to niedokrwistość pokrwotoczna.
- Niedokrwistość spowodowana przez nadmierny rozpad czerwonych krwinek w organizmie, czyli hemoliza.
- Niedokrwistość spowodowana przez zmniejszone wytwarzanie erytrocytów w szpiku kostnym.
Można ją też podzielić ze względu na zawartość hemoglobiny we krwi (czerwony barwnik erytrocytów), wielkość erytrocytów oraz regenerację czerwonych krwinek lub jej brak. Dla lekarza ustalającego przyczyny te dane są bardzo istotne.
Tekst: lek. wet. Agnieszka Andrzejewska