W badaniach wykazano, że znaczna liczba koni trenujących uważanych za zdrowe przez ich właścicieli ma nierównomierny ruch, co budzi podejrzenia o łagodną kliniczną kulawiznę. Naukowcy postanowili odpowiedzieć na ważne pytanie: czy ta asymetria jest spowodowana bólem lub chorobą?
Asymetria u koni – czy zawsze jest wynikiem kulawizny?
A może jest to po prostu wyraz naturalnych wariacji biologicznych?
Naukowcy ze Szwecji opracowali eksperyment w celu ustalenia, czy na leczenie niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym meloksykam wpływa na asymetrie ruchowe koni podczas treningu.
Emma Persson-Sjodin i jej koledzy zastosowali w swoich badaniach schemat krzyżowy, w którym 66 koni leczono meloksykamem lub placebo przez cztery dni, z 14 do 16 dniowym okresem oczyszczania między zabiegami.
Używali koni gorącokrwistych będących własnością prywatną lub należących do dwóch ośrodków jeździeckich i dwóch szkół jeździeckich. Wszystkie na czas badania mieszkały w pobliżu Uniwersytetu Nauk Rolniczych w Uppsali, gdzie badanie było przeprowadzane.
Aby wykorzystać je w badaniu, konie musiały być w pełnym treningu i właściciel musiał zgłosić brak kulawizny. Każdy koń leczony z powodu kulawizny w ciągu ostatnich dwóch miesięcy został wykluczony.
Konie oceniano pod kątem asymetrii za pomocą czujników, które wykrywały nierównomierny ruch głowy i okolicy miednicy na poziomie, który można uznać za wskazujący na łagodną kliniczną kulawiznę.
W sumie w badaniu wzięło udział 66 koni o średniej asymetrii większej niż 6 mm dla głowy lub większej niż 3 mm dla miednicy.
Następnie zamontowano czujniki na ciele, aby zmierzyć dowolną asymetrię na twardej i miękkiej powierzchni przed i w czwartym dniu każdego dnia leczenia (meloksykam lub placebo) przy kłusie w ręku na prostej.
Badacze zastosowali kilka modeli do analizy danych i stwierdzili, że leczenie meloksykamem nie wpłynęło znacząco na asymetrię ruchów.
Jakie są wnioski z badań?
„Te wyniki rodzą nowe pytania”, powiedział zespół badawczy, pisząc w czasopiśmie PLOS ONE o otwartym dostępie.
„Czy asymetrie ruchowe u koni w treningu są po prostu wyrazem zmienności biologicznej, czy są związane z bólem / dysfunkcją, która nie reaguje na leczenie meloksykamem?
Na potrzeby badania początkowo poddano badaniu 140 koni. Spośród nich 32 nie wykazywało asymetrii ruchu, a pięć wykluczono z powodu zbyt trudnego charakteru. Dokonano dalszych wykluczeń, z przyczyn – od niemożności zastosowania się do planu badań, do rozwoju kulawizny uznanej za zbyt poważny, aby kontynuować szkolenie. Ostateczne 66 zwierząt stanowiło 41 wałachów i 25 klaczy.
Naukowcy, omawiając swoje odkrycia, stwierdzili, że meloksykam jest powszechnie stosowany w praktyce do leczenia kulawych koni z zaburzeniami ortopedycznymi lub do badań przeciwbólowych.
„Oczekuje się, że… będzie skuteczny w łagodzeniu bólu pochodzenia zapalnego poprzez zmniejszy syntezę prostaglandyn. Brak reakcji koni w niniejszym badaniu sprawia, że ból ostrego stanu zapalnego jest mniej prawdopodobną przyczyną asymetrii ruchowych. Jednak nie wyklucza to obecności innych rodzajów bólu, takich jak ból przewlekły lub neuropatyczny”.
„Zatem leczenie tylko meloksykamem, tak jak w niniejszym badaniu, może nie być wystarczająco silne, aby uzyskać efekt na poziomie grupy w przypadkach przewlekłej kulawizny”.
Niemniej jednak ustalenia uzasadniły dalsze dochodzenie w sprawie przyczyn leżących u podstaw asymetrii ruchowych.
Jak napisali, jeśli u dużej części koni zidentyfikowane zostaną bolesne patologie, obecność asymetrii ruchowej należy uznać za poważny problem dobrostanu wierzchowców.
„Z drugiej strony, jeśli nie zostaną zidentyfikowane żadne podstawowe patologie związane z bólem, można dojść do wniosku, że te asymetrie są spowodowane zmianami biologicznymi, takimi jak lateralizacja ruchowa i in.
„Aby uniknąć niepotrzebnych badań kulawizny lub uniknąć pomyłek podczas badań przed zakupem konia, pozostaje to ważnym pytaniem badawczym.”
Autorzy podkreślili, że chociaż ich badanie wykazało, że leczenie czterodniowe meloksykamem nie zmniejszyło istotnie asymetrii ruchowej koni w badaniu, nie wykluczało to możliwości wystąpienia bólu.
Źródło: Persson-Sjodin E, Hernlund E, Pfau T, Haubro Andersen P, Holm Forsström K, Rhodin M (2019) Effect of meloxicam treatment on movement asymmetry in riding horses in training. PLoS ONE 14(8): e0221117. https://doi.org/10.1371/journal.pone.0221117