Rozluźnienie, elastyczność i skupienie – to cechy, które chcielibyśmy rozwijać podczas treningu konia. Może w tym pomóc prezentowana w tym materiale asymetryczna ósemka. Jej pokonanie będzie wymagało precyzyjnego prowadzenia konia i dopasowania jego tempa do zmieniających się przeszkód.
Asymetryczna ósemka
W tym ćwiczeniu potrzebne będą nam dwa drągi na środku każdej z krótkich ścian, oraz po dwie stacjonaty po obu stronach ujeżdżalni, stojące pod kątem 90 stopni do siebie. Ustawienie przeszkód obrazuje rysunek poniżej.
Zacznij od przejechania galopem przez jeden z drągów na krótkiej ścianie (w A lub C). Skieruj się następnie w stronę jednej ze stacjonat po przekątnej. Po skoku zmień nogę, i przejedź przez drąg znajdujący się na drugim końcu ujeżdżalni. Następnie jedź galopem po nieco dłuższej przekątnej, i pokonaj stacjonatę, stojącą po stronie pierwszego pokonywanego drąga. Trasę przejazdu pokazuje niebieska linia na rysunku. Drągi na krótkich ścianach możesz w miarę wytrenowania konia zamienić na koziołki lub koperty.
Na co zwrócić uwagę?
Podczas przejazdu zwróć szczególnie uwagę na precyzję prowadzenia konia. Zaplanuj trasę i trzymaj się jej. Pilnuj też dobrej jakości galopu między przeszkodami. Miej cały czas w głowie, że koń musi przednimi i tylnymi nogami poruszać się po tej samej linii. Pamiętaj, że podczas jazdy w parkurze twoim głównym zadaniem będzie właśnie precyzyjne podprowadzenie konia do przeszkody. Zadaniem twojego partnera, którym jest koń, jest pokonywanie przeszkód, do których go doprowadzisz. Odpowiednie podprowadzenie konia ułatwi mu poprawne pokonanie przeszkody. Błędy mogą doprowadzić do tego, że będzie to trudne, a czasem nawet niemożliwe.
Tekst: Łukasz Sikorski