Skuteczniejsza diagnoza
„Zwiększenie zmienności chodu po zasłonięciu oczu koni świadczy o tym, że widzenie gra rolę w stabilizacji ruchu. Jest to coś czego u zwierząt do tej pory nie udowadniano.” – wyjaśnia dr Emil Olsen, główny badacz i rezydent Large Animal Internal Medicine and Neurology at Cornell’s Department of Clinical Sciences.
“Wykazując, że powiązane parametry mogą również identyfikować ataksję u koni, mamy nadzieję teraz udoskonalić te eksperymenty, aby stworzyć praktyczne podejście do oceny koni z chorobami neurologicznymi”- mówi Olsen.
Profesor Richard Piercy, który prowadzi badania neurologiczne koni dla RVC dodaje – „Wierzymy, że nasze badanie pozwoli na łatwiejszą diagnozę i ocenę ataksji u koni, nad którymi codzienna opieka bywa trudna i nierzadko frustrująca. Później chcielibyśmy opracować metodę oceny medycznej i chirurgicznej dla koni cierpiących na ataksję.”
Dr Olsen przeprowadził doktorat w RVC’s Structure and Motion Lab, gdzie pracował nad subiektywną oceną ataksji koni. W przyszłym roku powróci na stypendium do badań klinicznych, pracując nad analizą chodu u psów i koni z chorobami neurologicznymi. Kiedy badania zostaną zakończone i opracowana zostanie metoda niestety jeszcze nie wiadomo. Naukowcy chcą jednak zrealizować projekt badawczy jak najszybciej, aby móc wprowadzać zarówno metody diagnozy, jak najszybciej w życie, jak i poszukiwać jak najbardziej wydajnej metody rehabilitacji.
Źródło: https://www.rvc.ac.uk/research/research-centres-and-facilities/structure-and-motion/news/rvc-research-team-is-one-step-closer-to-objective-detection-of-horses-with-ataxia, Małgorzata Zbierska